-
Categories
- Education
- General
- Holidays
- Human Interest
- National Junior Swine Association
- National Swine Registry
- NSR Fieldview
- Seedstock EDGE Media
- Shows & Sales
World Pork Expo
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Darrell Drake, Ind.
Champion Landrace Boar & Class 1 Winner
Tanner North, Wolcottville, Ind.KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x CR9 PSSS BLADE 732-3
Champion Landrace Gilt & Class 2 Winner
Caleb Grohman, Red Bud, Ill.
CRSH9 FLASH 26-1 x SRCH9 GOLIATH 3-1
Reserve Champion Landrace Boar & 2nd Class 1
Heather & Meg Kjendlie, Fort Atkinson, Wis.PHIT0 PSSS THE DUKE 1-1 x CR9 PSSS BLADE 732-3
Reserve Champion Landrace Gilt & 2nd Class 2
Gracie Isler, Prospect, Ohio
CRSH9 OLYMPUS 8-8 x CR9 UNDERDOG 1-2
Class 1 Landrace Gilt Winner
Kayla Overstake, Hillsboro, OhioJMG8 PSSS ZEUS 40-8 x CR9 PSSS BLADE 732-2
World Pork Expo
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Garry Childs, Ga.
Champion Yorkshire Boar & Class 2 Winner
Chuck & Ben Olsen, Irene, S.D.NCG9 TCG STEP AHEAD 45-1 x JGR9 MIGHTY MACK 58-5
Champion Yorkshire Gilt & Class 4 Winner
Cole Sheets, Nevada, IowaJGR9 DAY TRIPPER 112-10 x JJI8 PIPE BOMB 4-6
Reserve Champion Yorkshire Boar & Class 3 Winner
Drake Purebred Farms, Cambridge City, Ind.TBRO0 TYCOON 69-4 x WGW7 TUG BOAT 36-5
Reserve Champion Yorkshire Gilt & Class 2 WinnerKinley Meadors, Rockdale, TexasARK1 TRUE GRIT 119-6 x JGR9 TANK 9-5
Class 1 Yorkshire Gilt Winner
Grimm Purebreds, Maynard, IowaJGR0 BOOTLEGGER 210-6 x JRSP9 RUMBLE 6-2
Class 1 Yorkshire Boar WinnerBobell Farms, Lincloln, Ill.BOBL0 TCG CAPONE 10-2 x WGW9 MOONSHINE 72-4
Class 3 Yorkshire Gilt WinnerJack Rodibaugh & Sons, Rensselaer, Ind.WGW9 THE GRIZZ 38-8 x JRS7 BIG PAPPY 31-2
Class 4 Yorkshire Boar WinnerRange & Theobald, Waterloo, Ill.TBRO0 PSSS PRIME CUT 69-2 x 2SCG8 BIG DREAMS 4-2
Class 5 Yorkshire Gilt [ … ]
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: James Backman, Calif.
Grand Champion Crossbred Gilt Overall & Div. IV Champion
Shown by Peyton Hill
Reserve Grand Champion Crossbred Gilt Overall & Div. IV Reserve
Shown by Kyler Bechtel
3rd Overall Crossbred Gilt & Div. III Champion
Shown by Robby Perkins
4th Overall Crossbred Gilt & Div. II Champion
Shown by Elizabeth Hodges
5th Overall Crossbred Gilt & Div. III Reserve Champion
Shown by Nick Gardner
Division I Champion
Shown by Kamlynn Thomas
Division I Reserve Champion
Shown by Jarvis Simmons
3rd in Division I
Shown by Erin Peacock
4th in Division I
Shown by Brandon Stickler
5th in Division I
Shown by Megan Mench
Division II Reserve Champion
Shown by Shelby Holmes
3rd in Division II
Shown by Colt Wolf
4th in Division II
Shown by Steffi Newbold
5th in Division II
Shown by Christine Todd
3rd in Division III
Shown by Linden Kaliff
4th in Division III
Shown by Carter Hoge
5th in Division III
Shown by Christopher Nott
3rd in Division IV
Shown by Dannah Whelan
4th in Division IV
Shown by Hunter McKinnon
5th in Division IV
Shown by Taylor [ … ]
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Brian Arnold, Ill.
Champion NJSA Purebred Gilt Overall & Champion Duroc
Aubrey Rennick, Covington, Ill.
MM1 CROWN ROYAL 10-6 x SDF7 SQUARE D 98-1
Reserve Champion NJSA Purebred Gilt Overall & Champion Yorkshire
Lea Kimley, South Charleston, OhioJM1 EXCLUSIVE 14-4 x NCG9 EMPIRE 43-11
3rd Overall NJSA Purebred Gilt & Reserve Champion Yorkshire
Olivia Caldwell, Elmwood, Ill.WGW9 MOONSHINE 72-4 x NCG9 EMPIRE 43-11
4th Overall NJSA Purebred Gilt & Champion Hampshire
Austin Joostberns, Door, Mich.CDO0 POINT TAKEN 257-3 x GMW0 PSSS DATELINE 7-3
5th Overall NJSA Purebred Gilt & Reserve Champion Duroc
Robby Perkins, Houston, TexasCMF9 BEAST 4-3 x PPRF8 FAST HITCH 5-3
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Brian Arnold, Ill.
Champion Yorkshire Gilt, Champion Bred-and-Owned &
Div. II Champion
Lea Kimley, South Charleston, OhioJM1 EXCLUSIVE 14-4 x NCG9 EMPIRE 43-11
Reserve Champion Yorkshire Gilt & Div. II Reserve Champion
Olivia Caldwell, Elmwood, Ill.WGW9 MOONSHINE 72-4 x NCG9 EMPIRE 43-11
3rd Overall Yorkshire Gilt & Div. III ChampionKatie Davis, Paragould, Ark.ARK0 CHECKMATE 2-4 x ARK7 VINTAGE 30-1
4th Overall Yorkshire & Div. III Reserve ChampionCheyenne Bittle, Quitman, Ark.ARK0 FINAL MOVE 2-8 x JGR7 BULLETPROOF 345-6
5th Overall Yorkshire, Reserve Champion Bred-and-Owned &
Div. IV ChampionKatie Loppnow, Lake City, Minn.ARK0 FINAL MOVE 2-8 x JKKC9 CHECKMATE 1-4
Division I Champion Olivia Caldwell, Elmwood, Ill.NBD0 FULL NELSON 141-4 x CFBD7 TC DOUBLE SHOT 9
Division I Reserve Champion Ashtin Guyer, Robinson, Ill.NBD0 FULL NELSON 141-4 x ARK8 REVOLUTION 37-3
Division IV Reserve Champion Cameron Bennington, Idaville, Ind.TPSP0 GRUS PLATT ATTACK x AARK9 SILVER BULLET
3rd Overall in Division I
Logan Farnham, Paris, Ill.BOBL0 TCG CAPONE [ … ]
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Brian Arnold, Ill.
Champion Landrace Gilt & Class 1 Winner
Cole Caldwell, Elmwood, Ill.
KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8
Reserve Champion Landrace Gilt & 2nd in Class 1
Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
PHIT0 PSSS THE DUKE 1-1 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8
Champion Bred-and-Owned Landrace Gilt
Mackenzie O’Neal, Wilkinson, Ind.KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8
Reserve Champion Bred-and-Owned Landrace Gilt
Ben Sheldon, Martinsville, Ind.
KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x TRHF6 FLUNKIE 81-1
3rd Place Landrace Gilt & Class 2 Winner
Chris Adams, Wabash, Ind.
CR9 PSSS BLADE 732-2 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8
4th Place Landrace Gilt & 2nd in Class 2
Kennedy Merceaux, Kaplan, La.JMG8 PSSS ZEUS 40-8 x CR9 PSSS BLADE 732-2
5th Place Landrace Gilt & 3rd in Class 5
Austin Irvin, Mooreland, Ind.
KTB1 TCG OUTLOOK 7-5 x JMG8 PSSS ZEUS 40-8
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Brian Arnold, Ill.
Champion Hampshire Gilt & Champion Bred-and-Owned
Austin Joostberns, Door, Mich.
CDO0 POINT TAKEN 257-3 x GMW0 PSSS DATELINE 7-3
Reserve Champion Hampshire Gilt & Class 2 Winner
Logan O’Neal, Wilkinson, Ind.JLM1 THE ONE AND ONLY x ABRC8 UNREAL 2-1
Reserve Champion Bred-and Owned Hampshire Gilt
Brody Nemecek, Iola, Kan.MVLS0 LONG TIME COMING 12-1 x BOLN7 BLACK LABEL 16-1
3rd Place Hampshire Gilt & Class 5 Winner
Bryce Bennington, Idaville, Ind.MVLS0 ABOVE ALL 9-5 x DPK7 GRUS SUN TEA 30-3
4th Place Hampshire Gilt & Class 1 Winner
Jenna Wheeler, Jacksonville, Ill.MVLS0 LONG TIME COMING 12-1 x JSE0 PSSS BEAR MARKET 1-3
5th Place Hampshire Gilt & Class 4 Winner
Trace Mulligan, Scott City, Kan.TSOB0 GRUS CAPITAL INVESTMENT x BOLN8 BLACK LABEL 5-1
World Pork Expo Junior National
Des Moines, Iowa * June 6 – 8
Judge: Brian Arnold, Ill.
Grand Champion Duroc Gilt Overall & Div. III Champion
Aubrey Rennick, Covington, Ind.MM1 CROWN ROYAL 10-6 x WBSR0 GATOR 1-4
Reserve Grand Champion Duroc Gilt Overall & Div. III Reserve Champion
Robby Perkins, Houston, TexasCMF9 BEAST 4-3 x PPRF8 FAST HITCH 5-3
3rd Overall Duroc Gilt, Bred-and-Owned Champion & Div. I Champion
Matthew Whelan, Stigler, Okla.
BRJL0 GATOR 49-1 x SWTS9 QUESTIONABLE LOVE 5-8
4th Overall Duroc Gilt & 3rd in Div. III
Hadley Meadors, Rockdale, TexasBEYE0 INTEGRITY 19-3 x SDF8 TRUCK 50-1
5th Overall Duroc Gilt, Bred-and-Owned Res. Champion & Div. II Champion
Blake Danner, Chalmers, Ind.RWG0 LASTING IMPRESSION x MAFF9 LADIES MAN 2-3
Division I Reserve Champion
Mitchell Concannon, Albany, Ind.BMFI0 GRUS BIG BUCK 15 x BG8 GRUS FUSION 6-3
Division II Reserve Champion
Jenna Wheeler, Jacksonville, Ill.MMDS0 TRIPLE ROCK 2-6 x SNSS9 HIGH PROFILE 124
3rd in Division I
Austin Hyett, Aledo, Ill.DPK9 BISCUIT 17-1 x DRS8 BOHEMOTH 3-2
3rd in Division II
Maddie [ … ]
World Pork Expo Junior National Des Moines, Iowa * June 6-8
Judge: Josh Flohr, Kan.
Tyler Gradert, Geneseo, Ill.
Konni Kelso, Seguin, Texas
Wesley Hays, Elton, La.
Tana Simmons, Tipton, Ind.
Erin Peacock, Fairmount, Ind.
Kylie Watson, Marysville, Calif.
Katie Davis, Paragould, Ark.
Christine Todd, Danvers, Ill.
Abby Gamer, Covington, Ind.
Austin Thompson, Roanoke, Ind.
Champion Senior Showman Tyler Gradert
Reserve Champion Senior Showman Konni Kelso
World Pork Expo Junior NationalDes Moines, Iowa * June 6-8
Judge: Adam Crouch, Ind.
1. Peyton Hines, Quincy, Mich.
2. Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
3. Jenna Wheeler, Jacksonville, Ill.
4. Hallie Landry, Jeanerette, La.
5. Jada Johnson, Poneto, Ind.
6. Keri Landry, Jeanerette, La.
7. Skylar Knapp, Greenfield, Ind.
8. Zachary Brazel, Ligonier, Ind.
9. Lauren Kaliff, York, Neb.
10. Cade Fecke, Bonfield, Ill.
Champion Junior Showman Peyton Hines
Reserve Champion Junior Showman Ashtin Guyer