-
Categories
- Education
- General
- Holidays
- Human Interest
- National Junior Swine Association
- National Swine Registry
- NSR Fieldview
- Seedstock EDGE Media
- Shows & Sales
World Pork Expo
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Bill Range, Ill.
Champion Duroc Boar & Class 2 Winner
Meeker Durocs, Manito, Ill.
ODH3 KING OF OUTLAWS 3-1 x CDO0 HEADSTRONG 260-3
Reserve Champion Duroc Boar & 2nd Class 2
Doug Albright, Coldwater, Mich.
SDF3 LIGHT ‘EM UP 3-2 x BRJL0 GRUS BULL RIDER 50
Champion Duroc Gilt & Class 7 Winner
Jaci Horton, Blue Ridge, Texas
ODH3 KING OF OUTLAWS 3 x PWA2 LIL DIRT 21-9
Reserve Champion Duroc Gilt & Class 10 Winner
Roger Guse & Jamie Goplin, Whitehall, Wis.
ZACH4 ICONIC 13-5 x CAIN2 APOLLO 2-1
Class 1 Duroc Boar Winner
Butts Farms, Evansville, Wis.
DCM3 BASES JUICED 52-2 x RWG3 ACCELERATOR 86-1
Class 3 Duroc Boar Winner
Mappes Durocs, Moore, Okla.
KTB3 ON FIRE 3-4 x MM1 CROWN ROYAL 10-6
Class 4 Duroc Boar Winner
Nathan Weisinger, Fort Madison, Iowa
NWEI3 BREAK N OUT 90-2 x VBFB2 INCREDIBLE 24-9
Class 5 Duroc Boar Winner
Norman Brothers & Sons, Sidell, Ill.
NCG3 ATOMIC 79-12 x WTX2 XR RED JACKET 78-1
Class 1 Duroc [ … ]
World Pork Expo
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Seth Swenson, Ill.
Grand Champion Crossbred Gilt, Champion Division 5 & Class 24 Winner
Hannah Hilton, Olney, Texas
Reserve Grand Champion Crossbred Gilt, Reserve Division 5 & 2nd Class 24
Brennen North, Wolcottville, Ind.
Third Overall Crossbred Gilt, Champion Division 4 & Class 20 Winner
Gia Nicole Garland, Pyote, Texas
Fourth Overall Crossbred Gilt, Reserve Division 4 & Class 19 Winner
Peyton Hill, Nevada, Texas
Fifth Overall Crossbred Gilt, 3rd Division 5 & Class 22 Winner
Ella Bobell, Lincoln, Ill.
Champion Division 1 & Class 2 Winner
Ashley Wallander, Bertrand, Neb.
Reserve Division 1 & Class 5 Winner
Levi Logue, Liberty, Ind.
3rd Division 1 & 2nd Class 5
Trace Mulligan, Scott City, Kan.
4th Division 1 & 2nd Class 2
Austin Rodenbeck, Churbusco, Ind.
5th Division 1 & Class 1 Winner
Madison Lewis, Clay City, Ill.
Champion Division 2 & Class 10 Winner
Megan Mench, Shirley, Ind.
Reserve Division 2 & 2nd Class 10
Maddox Coulson, Wellston, Okla.
3rd Division 2 & Class [ … ]
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6, 2015
Judge: Andy Rash, Ill.
Grand Champion NJSA Purebred Gilt Overall Champion Hampshire
Maddison Caldwell, Elmwood, Ill.
CDO0 POINT TAKEN 257-3 x HH0 HOME BOY 100-3
Reserve Champion NJSA Purebred Gilt Overall & Champion Yorkshire
Jacie Cantrell, Perkins, Okla.
RWG4 THE PROPHET 4-1 x HACO2 TCG UNTOUCHABLE
3rd Overall NJSA Purebred Gilt & Champion Duroc
Hadley Hendrickson, Farmland, Ind.
ODH3 KING OF OUTLAWS 3 x PJPM3 HP OVERDRIVE 3-4
4th Overall NJSA Purebred Gilt & Reserve Champion Yorkshire
Cole Wilcox, Bedford, Ind.
HAF3 PANTS DOWN 18-5 x ARK0 FINAL MOVE 2-8
5th Overall NJSA Purebred Gilt & Reserve Champion Hampshire
Savannah Page, Jefferson, Ga.
GMW3 FLAT BILL 1-3 x JLM9 TCG AUGUSTA 18-1
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Andy Rash, Ill.
Champion Yorkshire Gilt, Champion Bred-and-Owned, Champion Division 2 & Class 7 Winner
Jacie Cantrell, Perkins, Okla.
RWG4 THE PROPHET 4-1 x HACO2 TCG UNTOUCHABLE
Reserve Champion Yorkshire Gilt & Champion Division 3 & Class 14 Winner
Cole Wilcox, Bedford, Ind.
HAF3 PANTS DOWN 18-5 x ARK0 FINAL MOVE 2-8
Third Yorkshire Gilt & Reserve Champion Division 3 & Class 11 Winner
Nolan Hoge, Good Hope, Ill.
CDNO4 IN CONTROL 3-7 x MMGR2 DADDY SAYS 13-2
Fourth Yorkshire Gilt & Champion Division 1 & Class 5 Winner
Logan Farnham, Paris, Ill.
1BYW3 GAS CHAMBER x IGF2 OVERDRIVE 2-6
Fifth Yorkshire Gilt & 3rd Division 3 & Class 13 Winner
Daniel Newnum, Kingman, Ind.
CDO3 BRUNO 273-8 x RWG0 NET WORTH 233-1
Reserve Champion Bred-and-Owned
Hadley Hendrickson, Farmland, Ind.
TCG4 TCG WORTH THE WAIT x WGW2 WORTH THE WAIT 59
Reserve Champion Division 1 & Class 3 Winner
Dakota Martin, Mason, Texas
WTX3 DADDY SAYS 106-1 x WGW9 SUNSHINE 100-3
3rd Division 1 [ … ]
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Andy Rash, Ill.
Grand Champion Landrace Gilt & Class 3 Winner
Cole Caldwell, Elmwood, Ill.
DOVS2 BAD CAT 9-8 x SNSS1 SLINGBLADE 256-2
Reserve Grand Champion Landrace Gilt, Champion Bred-and-Owned & Class 2 Winner
Maddie Fugate, Mahomet, Ill.
KYIK3 PSSS BLADE RUNNER x KTB1 TCG OUTLOOK 7-5
Third Overall Landrace Gilt & Class 2 Winner
Madelyn Harrison, Hamilton, Ohio
KORB2 REVOLUTION 12-2 x DOVS1 PSSS APOLLO 12-1
Fourth Overall Landrace Gilt & 2nd Class 3
Eleanor Borba, Atascadero, Calif.
KYIK3 PSSS BLADE RUNNER x DOVS2 BAD CAT 9-8
Fifth Overall Landrace Gilt, Reserve Champion Bred-and-Owned & 2nd Class 2
Maddie Fugate, Mahomet, Ill.
KORB2 REVOLUTION 12-2 x KTB1 TCG OUTLOOK 7-5
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Andy Rash, Ill.
Champion Hampshire Gilt & Class 5 Winner
Maddison Caldwell, Elmwood, Ill.
CDO0 POINT TAKEN 257-3 x HH0 HOME BOY 100-3
Reserve Champion Hampshire Gilt & Class 3 Winner
Savannah Page, Jefferson, Ga.
GMW3 FLAT BILL 1-3 x JLM9 TCG AUGUSTA 18-1
3rd Overall Hampshire Gilt & Class 4 Winner
Madi Berry, Royse City, Texas
BOLN1 POINT MAKER 118-3 x GMW1 LOOK AT ME 4-1
4th Overall Hampshire Gilt & 2nd Class 4
Payton Rodgers, Sanger, Calif.
BOLN1 POINT MAKER 118-3 x GMW1 LOOK AT ME 4-1
5th Overall & Class 2 Winner
Blake Holmes, Lebo, Kan.
BOLN3 POINT MAKER 21-1 x BOLN1 POINT MAKER 118-3
Champion Bred & Owned & 2nd Class 2
Cade Fecke, Bonfield, Ill.
BOLN3 POINT MAKER 90-1 x TCG1 OPTIMIST 28-2
Reserve Champion Bred & Owned & 4th Class 4
Dylan Cain, Chariton, Iowa
JL3 SCORE 14-8 x HH9 WORLD WIDE 4-2
Class 1 Winner
Jenna Wheeler, Jacksonville, Ill.
HH2 HAMP STAMP 115- x MVLS0 LONG TIME COMING
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6, 2015
Judge: Andy Rash, Ill.
Champion Duroc Gilt, Champion Division 2 & Class 6 Winner
Hadley Hendrickson, Farmland, Ind.
ODH3 KING OF OUTLAWS 3 x PJPM3 HP OVERDRIVE 3-4
Reserve Champion Duroc Gilt, Champion Division 1 & Class 4 Winner
Nalaney Guyer, Robinson, Ill.
TYAG3 OFF LABEL 15-3 x NWEI3 ICONIC 13-5
3rd Overall Duroc Gilt, Reserve Division 2 & Class 10 Winner
Maddison Caldwell, Elmwood, Ill.
RWG0 TRIBUTE 26-3 x OAB8 PSSS BUCK CHERRY
4th Overall Duroc Gilt, 3rd Division 2 & Class 8 Winner
Latimer Burnett, Sweetwater, Texas
TYAG3 OFF LABEL 15-3 x CAIN2 KING 1-1
5th Overall Duroc Gilt, Champion Division 3 & Class 12 Winner
Dillon Boling, Covington, Ind.
ODH3 KING OF OUTLAWS 3 x SDF3 LIGHT ‘EM UP 3-2
Champion Bred & Owned & Class 7 Winner
Jordan Schippert, Milford, Ill.
NWEI3 ICONIC 13-5 x PWA2 PSSS RED BARON 13
Reserve Champion Bred & Owned & 3rd Class 10
Austin Joostberns, Dorr, Mich.
MM1 CROWN ROYAL 10-6 x [ … ]
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6, 2015
Judge: Ryan Sites, Okla.
Champion Crossbred Barrow, Champion Division 2 & Class 7 Winner
Hunter McKinnon, Lone Grove, Okla.
Reserve Champion Crossbred Barrow, Reserve Champion Division 2 & Class 9 Winner
Hunter Doise, Jennings, La.
Third Overall Crossbred Barrow, 3rd Division 2 & Class 6 Winner
Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
Fourth Overall Crossbred Barrow, Division 1 Champion & Class 1 Winner
Ella Bobell, Lincoln, Ill.
Fifth Overall Crossbred Barrow, Reserve Division 1 & 2nd Class 1
Blake Holmes, Lebo, Kan.
3rd Division 1 & Class 3 Winner
Tyler Leahy, Darlington, Wis.
4th Division 1 & Class 5 Winner
Bridget Halat, Genoa, Ill.
5th Division 1 & 2nd Class 5
Taylor Brinning, Keota, Iowa
4th Division 2 & 2nd Class 6
Andrew Hodges, Lebo, Kan.
5th Division 2 & Class 10 Winner
Anna Franke, Covington, Okla.
Class 2 Winner
Hayden Englert, Washington, Kan.
Class 4 Winner
Landon Edwards, Fayette, Mo.
Class 8 Winner
Blake Holmes, Lebo, Kan.
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Ryan Sites, Okla.
Grand Champion Purebred Barrow Overall & Champion Hampshire Barrow
Justin Wallace, Hope, Ind.
OTTN3 WEST POINT 60-3 x WTX1 DELIVERANCE 88-2
Reserve Grand Champion Purebred Barrow Overall & Grand Champion Yorkshire Barrow
Hunter McKinnon, New Castle, Okla.
DPK3 BUZZER BEATER 15 x CDO9 PHOTO SHOOT 257-5
Third Purebred Barrow Overall & Champion Duroc Barrow
Cole Wilcox, Bedford, Ind.
NWEI3 IMPECCABLE 90-9 x CAIN2 KING 1-1
Fourth Purebred Barrow Overall & Reserve Champion Duroc Barrow
Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
JSHI2 PSSS BR459 3-1 x RTSP9 BIG RIGG 1-9
Fifth Purebred Barrow Overall & Reserve Grand Champion Yorkshire Barrow
Lucia Abreu, Rutcherford, Calif.
HACO2 TCG UNTOUCHABLE x ARK0 ONSLAUGHT 35-3
WPX Jr. National
Des Moines, Iowa • June 1-6
Judge: Ryan Sites, Okla.
Grand Champion Yorkshire Barrow, Champion Division 2 & Class 8 Winner
Hunter McKinnon, New Castle, Okla.
DPK3 BUZZER BEATER 15 x CDO9 PHOTO SHOOT 257-5
Reserve Grand Champion Yorkshire Barrow, Champion Division 2 & 2nd Class 8
Lucia Abreu, Rutcherford, Calif.
HACO2 TCG UNTOUCHABLE x ARK0 ONSLAUGHT 35-3
Third Overall Yorkshire Barrow, Champion Division 1 & Class 5 Winner
Baylor Bonham, New Castle, Okla.
CDO3 TAKE NOTICE 73-8 x ARK1 TRUE GRIT 119-6
Fourth Overall Yorkshire Barrow, 3rd Division 2 & Class 7 Winner
Ashtin Guyer, Robinson, Ill.
CDO3 BRUNO 273-8 x LMO1 ICE AGE 8-7
Fifth Overall Yorkshire Barrow, Reserve Champion Division 2 & Class 4 Winner
Gary Barger, Irvington, Ky.
RNSP3 THE GODFATHER 4 x JKKC9 CHECKMATE 1-4
3rd Division 1 & Class 1 Winner
DJ Bauer, Huntington, Ind.
DJDS2 SKULL 7-2 x HACO2 TCG UNTOUCHABLE
4th Division 1 & 2nd Class 1
Blake Holmes, Lebo, Kan.
5th Division 1 & 2nd Class 4
Katie Davis, Paragould, Ark.
CDNO4 [ … ]