-
Categories
- Education
- General
- Holidays
- Human Interest
- National Junior Swine Association
- National Swine Registry
- NSR Fieldview
- Seedstock EDGE Media
- Shows & Sales
2018 NJSA Western Regional
Paso Robles, Calif. • Nov. 29-Dec. 1, 2018
Judge: David Korb, Ohio
Champion Senior Showman
Hallie Landry, La.
Reserve Champion Senior Showman
Collin Billings, Calif.
Third Senior Showman
Hannah Seymore, Calif.
Fourth Senior Showman
Dustin Andrus, Idaho
Fifth Senior Showman
Jenna Pankey, Calif.
Sixth Senior Showman
Kai Taipin, Ore.
Seventh Senior Showman
Jocelyn Slade, Ariz.
Eighth Senior Showman
Lily Barber, Ore.
Ninth Senior Showman
Hannah Hawkesworth, Calif.
Tenth Senior Showman
Katelyn Brooks, Calif.
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Crossbred Gilt & Class 8 Winner
Nick Gardner, Pa.
Reserve Champion Crossbred Gilt & Class 2 Winner
Hallie Landry, La.
Class 1 Crossbred Gilt Winner
Lane Mazich, Mich.
Class 3 Crossbred Gilt Winner
Alivia Burlingame-Blonde, Mich.
Class 4 Crossbred Gilt Winner
Aiden Wilhelmy, Ohio
Class 5 Crossbred Gilt Winner
Lane Mazich, Mich.
Class 6 Crossbred Gilt Winner
Trent Ellsworth, Ohio
Class 7 Crossbred Gilt Winner
Nick Gardner, Pa.
Class 9 Crossbred Gilt Winner
Trent Ellsworth, Ohio
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Overall Purebred Gilt & Champion Duroc
Bryson Stickler, Ill. | Breeder: Bryson Stickler, Ill.
OAB6 STAND TALL 24-1 x BEYE6 LEAD OFF 4-3
Reserve Champion Overall Purebred Gilt & Champion Yorkshire
Brantley Platt, Ind. | Breeder: Thompson Brothers Genetics, Ohio
ACGF6 BIG COUNTRY x RSY6 AMPED UP 4-1
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Yorkshire Gilt & Class 5 Winner
Brantley Platt, Ind. | Breeder: Thompson Brothers Genetics, Ohio
ACGF6 BIG COUNTRY x RSY6 AMPED UP 4-1
Reserve Champion Yorkshire Gilt & Class 3 Winner
Rhett Thompson, Ind. | Breeder: Western Illinois University, Ill.
WIU6 POWER ON 3-7 x NWEI5 IN CONTROL 48-4
Class 1 Yorkshire Gilt Winner
Tegan Walker, Ind. | Breeder: Albert Ahrens, Ohio
ONAN7 FOOT WORKS 1-6 x JGR4 POWER UP 89-9
Class 2 Yorkshire Gilt Winner
Cailyn Hines, Mich. | Breeder: Ruth Ann Carity, Ohio
2SM7 GRUS PAY ATTENTION x RSY6 AMPED UP 4-1
Class 4 Yorkshire Gilt Winner
Liza Klingenberg, Mich. | Breeder: Liza Klingenberg, Mich.
RIY5 CAPITAL GAIN 72-1 x RIY5 RISE N SHINE 4-1
Class 6 Yorkshire Gilt Winner
Bryson Stickler, Ill. | Breeder: Bryson Stickler, Ill.
TBRO6 SARGE 90-1 x SS5 HIGH COUNTRY 41-4
Class 7 Yorkshire Gilt Winner
Alex Stiteler, Pa. | Breeder: Michael Kasanicky, Pa.
SS5 HIGH COUNTRY 41-4 x RIY4 GAIN [ … ]
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Landrace Gilt & Class 2 Winner
Drew Reeves, Ohio | Breeder: Gus Mitchem, Ohio
WCMP6 LOCK UP 4-1 x KORB5 REBEL YELL 6-9
Reserve Champion Landrace Gilt & Class 3 Winner
Owen Hege, Ind. | Breeder: Clint Thayer, Ind.
CKW7 CLOCKS TICKING x DOVS2 BAD CAT 9-8
Class 1 Landrace Gilt Winner
Hallie Hege, Ind. | Breeder: Korb Farms, Ohio
KORB6 HAMMER DOWN 22-1 x WTX4 GOT ‘EM 14-6
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Hampshire Gilt & Class 3 Winner
Brantley Platt, Ind. | Breeder: Korb Farms, Ohio
KORB4 ALL EYES 23-7 x NAJO5 GRUS THE GAME
Reserve Champion Hampshire Gilt & Class 2 Winner
Keri Landry, La. | Breeder: Cade Fecke, Ill.
NAJO5 GRUS THE GAME x BOLN3 POINT MAKER 90-1
Class 1 Hampshire Gilt Winner
Owen Hege, Ind. | Breeder: Chad Day, Ind.
CFLK6 TCG STRANDED 5-1 x CFLK6 TCG STOP THE MADNESS
Class 4 Hampshire Gilt Winner
Wyatt New, Md. | Breeder: Zach & Jeff Muegge, Ind.
GMW6 KEEP SAKE 8-4 x KORB4 ALL EYES 23-7
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Duroc Gilt & Class 4 Winner
Bryson Stickler, Ill. | Breeder: Bryson Stickler, Ill.
OAB6 STAND TALL 24-1 x BEYE6 LEAD OFF 4-3
Reserve Champion Duroc Gilt & Class 1 Winner
Alivia Burlingame-Blonde, Mich. | Breeder: Platt Showpigs, Ind.
OAB7 HIGHT ALERT 26-2 x NWEI3 IMPECCABLE 90-9
Class 2 Duroc Gilt Winner
Trenton Ellsworth, Ohio | Breeder: Isla Grande Farms, Ohio
SDF5 STRUCTURE 54-6 x HP3 RENEGADE 30-8
Class 3 Duroc Gilt Winner
Hallie Landry, La. | Breeder: Mike Williams Showpigs, Fla.
DCM7 POCKET CHANGE 3-1 x JJG6 GRUS CLEAR CHOICE
Class 5 Duroc Gilt Winner
Jake Smith, Ohio | Breeder: Ryan & Allison Bell, Ohio
RYNK6 FOCUS 1-4 x NBRP5 HE’S THE ONE 15-6
Class 6 Duroc Gilt Winner
Tegan Walker, Ind. | Breeder: Tegan Walker, Ind.
ABD6 CRYIN SHAME 2-4 x CAIN3 KING 11 8-1
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Overall Purebred Barrow & Champion Yorkshire
Karson Kilmer, Ind. | Breeder: Kilmer Swine Farm, Ind.
KORB7 LEAPS AND BOUNDS x DPK3 BUZZER BEATER
Reserve Champion Overall Purebred Barrow & Champion Duroc
Lauren Phillips, Ohio | Breeder: Beyers Farms, Ill.
NBRP5 NEW DIRECTION x WTX5 PRISON STYLE
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Crossbred Barrow & Class 2 Winner
Hallie Landry, La.
Reserve Champion Crossbred Barrow & 2nd Class 2
Joe Espey, Pa.
Class 1 Crossbred Barrow Winner
Lane Mazich, Mich.
Class 3 Crossbred Barrow Winner
Payton Hines, Mich.
Class 4 Crossbred Barrow Winner
Trenton Stadtmiller, Pa.
2018 NJSA Eastern Regional
Hamburg, N.Y. • Oct. 4-6, 2018
Judge: Kaylee Keppy, Iowa
Champion Yorkshire Barrow & Class 3 Winner
Karson Kilmer, Ind. | Breeder: Kilmer Swine Farm, Ind.
KORB7 LEAPS AND BOUNDS x DPK3 BUZZER BEATER
Reserve Champion Yorkshire Barrow & Class 2 Winner
Katelynn Bennett, Pa. | Breeder: Ricker Yorkshires, Ohio
CDAY6 TCG THE FIX 4-1 x WGW4 SUNSHINE 83-11
Class 1 Yorkshire Barrow Winner
Gracie Milton, Fla. | Breeder: Sam Scher, Ind.
KORB7 CHEST BUMP 12-6 x RIY5 RISE N SHINE 4-1