The NSR office will be closed Friday, December 24 through Sunday, January 2 for Christmas and the New Year. Normal office hours will resume Monday, January 3. Please keep these dates in mind when planning to record and transfer litters for Texas majors, or obtain pedigrees for the Arizona National Livestock Show.

NBS®JUNIOR CLASSIC

2018 Results

Champion Overall Purebred Barrow & Champion Duroc
Cody Maxwell, Ind. |
Breeder: Riggs-Thurston Showpigs, Ind.
OAB6 AT EASE 24-2 x TRES6 FIRST CLASS 12-2

Reserve Champion Overall Purebred Barrow & Champion Yorkshire
Hailey Vanopdorp, Ill. |
Breeder: Jared Frueh, Ill.
SS5 HIGH COUNTRY 41-4 x RWG4 THE PROPHET 4-1

Champion Overall Purebred Gilt & Champion Spot
Blake Risius, Minn. |
Breeder: Brinning Genetics, Iowa
REIS7 BAR FIGHT 14-4 x 0 TIME CHANGE 1-6

Reserve Champion Purebred Gilt & Reserve Champion Spot
Sophia Lentfer, Neb. |
Breeder: Austin Zimmerman, Neb.
AZ6 TRADING FAVORS x AZ3 SECRET RECIPE

DUROC

Champion Duroc Barrow & Class 2 Winner
Cody Maxwell, Ind. |
Breeder: Riggs-Thurston Showpigs, Ind.
OAB6 AT EASE 24-2 x TRES6 FIRST CLASS 12-2

Reserve Champion Duroc Barrow & Class 1 Winner
Dylan Cain, Iowa |
Breeder: The Cain Kids, Iowa
CAIN7 STANDS ALONE 2-6 x CAIN5 LAST MAN STANDING

Champion Duroc Gilt & Class 2 Winner
Olivia Beckman, Minn. |
Breeder: Sheldon View Farms, Minn.
ILL7 STICK THIS 6-5 x HD4 KING OF OUTLAWS

Reserve Champion Duroc Gilt & Class 3 Winner
Hannah Miller, Ill. |
Breeder: Devin Ammann, Ill.
NBRP5 NEW DIRECTION x ODH3 KING OF OUTLAWS

GILTS CLASS 1 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6021-1 Dylan Cain, IA 25-2 CAIN7 STANDS ALONE 2-6 DRS5 LAW AND ORDER 1-7
2 6205-3 Jacob Welch, MN 1-4 TRES7 FAST TRACK 19-3 SDH6 GRUS N STYLE 224-5
3 6205-4 Jacob Welch, MN 1-5 TRES7 FAST TRACK 19-3 SDH6 GRUS N STYLE 224-5

GILTS CLASS 2 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6217-1 Sheldon View Farms, MN 3-1 ILL7 STICK THIS 6-5 HD4 KING OF OUTLAWS 80-1
2 6106-2 Kelsey Lindquist, IL 9-2 HAMI4 BARN BURNER 17-8 HRFD6 ROSS 39-5
3 6161-1 Morgan Rustemeyer, IL 16-5 NBRP5 NEW DIRECTION 15-3 BEYE3 MILESTONE 23-2
4 6017-1 Emerson Butts, WI 38-8 KTB7 SECOND 2 NONE 9-3 ESSP4 HONEYMOONS OVER 12-5
5 6153-1 Katelyn Robinson, MO 2-1 ABD6 CRYIN SHAME 2-4 ESSP5 STEEL PIPE 1-1
6 6075-2 Hudson L Hansen, SD 22-4 STN6 FULL COUNT 3-2 HD6 TURNAROUND 24-5
7 6125-1 Matthew Miller, IL 18-8 ZH7 HOWELL ABOUT THAT 18-3 MMDS3 PSSS BOOTY MAXIMUS 53-6

GILTS CLASS 3 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6126-1 Hannah/holden/hayden Miller, IL 21-9 NBRP5 NEW DIRECTION 15-3 ODH3 KING OF OUTLAWS 3-1
2 6024-1 Melanie Calmus, SD 1-3 RYNK5 PAINTED RED 1-5 NWEI5 3 WHEELER 100-3
3 6006-2 Bobby Batson, IL 12-10 OAB6 STAND TALL 24-1 BEYE4 SHIFTIN GEARS 11-1
4 6096-1 Canyon Kidd, SD 1-2 RYNK5 PAINTED RED 1-5 NWEI5 3 WHEELER 100-3
5 6023-1 Carter Calmus, SD 1-7 RYNK5 PAINTED RED 1-5 NWEI5 3 WHEELER 100-3
6 6162-1 Jamie Schiell, MN 38-7 BG7 JUST ONE MORE 27-7 ISU4 CYCLONE 14-4
7 6191-1 Rhett Thompson, IN 14-6 RWWF6 ATTENTION 37-1 SDF4 ALL SHOOK UP 6-3
8 6098-3 Clea Kocher, KS 13-9 BEYE7 LESSON PLAN 8-1 BEYE0 INTEGRITY 19-3
9 6029-1 Sydney Chicos, MN 27-3 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3

GILTS CLASS 4 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6216-1 Kyle Hughes, IA 30-7 CAIN7 WALK THE LINE 2-7 SDF5 STRUCTURE 54-6
2 6019-1 Aaron Cain, IA 20-2 CAIN7 STANDS ALONE 2-6 CAIN4 SLATS 1-3
3 6123-1 Liam Meitner, IA 18-6 RGFD6 BELIEVE IN ME 53-3 JRSP6 SMOKE STACK 10-2
4 6078-3 Erica Harrell, IL 8-4 NBRP6 TOTAL CONVICTION 2-2 KTB6 WATCH N LEARN 6-3
5 6104-2 Kadon Leddy, SD 24-7 ALBD5 INEVITABLE 1-2 CDO5 HES IT 276-8
6 6140-1 Jace Pendarvis, IL 26-4 BEYE7 LESSON PLAN 8-1 OAB6 SALUTE 8-3
7 6053-4 Eli Erickson, IL 5-6 OAB6 AT EASE 24-2 NBRP5 TWISTER 27-2
8 6031-1 Pacey Cope, MO 5-2 2MEG7 UNSTOPPABLE 16-1 RYNK5 WAR PAINT 1-4

GILTS CLASS 5 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6013-2 Jaden Brotherton, MO 1-1 STKY6 RED INK 12-3 ESSP4 HONEYMOON 12-1
2 6130-1 Owen Morehouse, IN 12-5 HP7 LEGEND 2-10 TRES6 FIRST CLASS 12-2
3 6080-2 Madeline Heins, IA 7-5 IZF6 CHEAP MONEY 2-5 ALBD4 SURVIVOR 32-4
4 6009-3 Callie Mae Brink, IA 26-4 OAB4 CANT STOP 8-3 NCG3 ATOMIC 79-12
5 6209-1 Aaron Willison, IN 8-6 CDO6 HES IT 215-2 NBS3 CHALLENGER 3-1
6 6095-1 Lydia Kerr, IN 9-4 HERB6 PARTNER IN CRIME 7-2 RLR5 RANGER DANGER 37-3
7 6018-1 Kaden Butts, WI 24-7 TDH6 INTUITION 29-2 SDF5 MR RIGHT 60-7
8 6152-1 Ryan Risius, MN 6-1 BEYE7 LESSON PLAN 8-1 TYAG3 OFF LABEL 15-3
9 6195-1 Allison Troesser, MO 4-8 DTF7 BLOCKED CALLER 56-2 CAIN5 HELL ON WHEELS 8-1
10 6071-2 Ashley Gunderson, WI 12-2 DTF6 COLOR UP 24-8 NBRP5 CLASS ACT 15-8
11 6129-1 Hunter Moeller, IA 6-10 SDF6 ONWARD 46-3 STN4 EXCESS 16-5

BARROWS CLASS 1 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6021-581 Dylan Cain, IA 29-7 CAIN7 STANDS ALONE 2-6 CAIN5 LAST MAN STANDING 3-1
2 6161-458 Morgan Rustemeyer, IL 17-1 OAB7 EYE OF THE STORM 26-1 NBRP5 NEW DIRECTION 15-3
3 6126-406 Hannah/holden/hayden Miller, IL 12-7 OAB6 STAND TALL 24-1 BEYE4 SHIFTIN GEARS 11-1
4 6190-610 Spenser Sullivan, WI 32-2 BG7 JUST ONE MORE 27-7 NWEI3 IMPECCABLE 90-9
5 6181-488 Wade Smith, OH 37-11 OAB6 STAND TALL 24-1 ACGF2 FLASH DRIVE 12-4
6 6153-541 Katelyn Robinson, MO 2-7 ABD6 CRYIN SHAME 2-4 ESSP5 STEEL PIPE 1-1
7 6097-432 Alex Klemme, IN 13-3 MHK6 BRYZZO 1-2 MMDS3 PSSS BOOTY MAXIMUS 53-6

BARROWS CLASS 2 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6117-562 Cody Maxwell, IN 19-6 OAB6 AT EASE 24-2 TRES6 FIRST CLASS 12-2
2 6036-483 Morgan Crouch, IL 16-5 ZH7 HOWELL ABOUT THAT 18-3 NBRP5 HES THE ONE 15-6
3 6236-538 Trey Porter, MO 4-3 1PHF6 BOY OH BOY 3-1 1PHF3 SIZZLE 1-2
4 6164-428 Aubree Schmidt, MN 1-9 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3 NWEI3 ICONIC 13-5
5 6035-482 Taylor Crouch, IL 18-3 ZH7 HOWELL ABOUT THAT 18-3 MMDS3 PSSS BOOTY MAXIMUS 53-6
6 6013-509 Jaden Brotherton, MO 3-4 TBRO6 PROJECT X 160-5 BNMW5 YETI 2-2
7 6195-579 Allison Troesser, MO 11-5 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3 MAFF3 MAGNITUDE 32-1
8 6056-615 Emery Gamez, IL 7-10 CAIN7 ENTERPRISE 20-6 HP5 MAD BADGER 8-6
9 6290-595 Tiana Larson, MN 5-9 DCM6 STEEL PIPE 50-3 IZF6 CHEAP MONEY 2-5
10 6116-560 Olivia Massman, IA 23-7 HD5 SMOOTH OPERATOR 52-2 NBRP5 HES THE ONE 15-6

BARROWS CLASS 3 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6213-519 Brett Young, IL 12-4 OAB6 STAND TALL 24-1 BEYE4 SHIFTIN GEARS 11-1
2 6191-502 Rhett Thompson, IN 38-1 TBRO6 PROJECT X 160-5 KTB6 WATCH N LEARN 6-3
3 6176-473 Shae Shoemaker, IL 16-7 ZH7 HOWELL ABOUT THAT 18-3 NBRP5 HES THE ONE 15-6
4 6224-421 Jenna Klecker, MN 4-2 ROUR7 CHEAP MONEY 70-1 DCM4 MAN ON FIRE 43-1
5 6066-407 Katelyn Gonzalez, WI 22-1 HP6 HE IS WHAT HE IS 63-2 DCM6 DIRTY GRANDPA 8-1
6 6146-544 Rory Preston, IL 12-1 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3 DSK5 RED TRIBUTE 21-1
7 6108-566 Grant Linville, IN 6-5 ALBD3 GRUS IN MOTION 17-2 SDH4 BULL RUSH 221-2

HAMPSHIRE

Champion Hampshire Barrow & Class 2 Winner
Ashtin Guyer, Ill. |
Breeder: Collin Robbins, Ill.
KORB4 ALL EYES 23-7 x BOLN1 HOMEMADE 17-4

Reserve Champion Hampshire Barrow & Class 1 Winner
Rhett Thompson, Ind. |
Breeder: Cade Fecke, Ill.
HH6 SUPERMAN 107-2 x JLM3 CARRY ON 21-1

Champion Hampshire Gilt & Class 1 Winner
Jacob Batson, Ill. |
Breeder: Day Farms Hamps, Okla.
JL6 STRUTS 24-4 x ALH2 MOMMAS BOY 58-3

Reserve Champion Hampshire Gilt & 2nd Class 1
Erica Harrell, Ill. |
Breeder: Kade Allen, Ill.
BOLN7 BREED ‘EM ALL 2-8 x BOLN3 POINT MAKER 90-1

GILTS CLASS 1 Hampshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6005-2 Jacob Batson, IL 2-7 JL6 STRUTS 24-4 ALH2 MOMMAS BOY 58-3
2 6078-2 Erica Harrell, IL 2-5 BOLN7 BREED EM ALL 2-8 BOLN3 POINT MAKER 90-1
3 6041-1 Nathan Doherty, WI 22-7 JWS6 TOMMY BOY 5-5 JKG5 BOOTED OUT 14-1
4 6098-1 Clea Kocher, KS 23-3 BOLN5 CARRIED AWAY 14-6 CFLK6 TCG STOP THE MADNESS 3-1
5 6009-2 Callie Mae Brink, IA 1-1 3R6 ALL MY X S 6-1 RLR3 SLEIGH BELLS 111-5
6 6048-1 Max Earnhart, IN 12-2 JSE6 TRUMP CARD 118-2 EBM8 HUGGY BEAR 9-7
7 6106-4 Kelsey Lindquist, IL 8-4 JLM4 LIQUORED UP 7-1 BOLN5 LAST CALL 10-4
8 6186-1 Cole Spain, IA 9-3 GMW6 KEEP SAKE 8-4 TREF5 HERES THE DEAL 28-8
9 6075-3 Hudson L Hansen, SD 88-1 HH6 CLICK 285 285-1 KORB4 ALL EYES 23-7

BARROWS CLASS 1 Hampshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6191-484 Rhett Thompson, IN 82-7 HH6 SUPERMAN 107-2 JLM3 CARRY ON 21-1
2 6173-623 Luke, Ryan, & Maggie Schubert, WI 28-1 GMW6 KEEP SAKE 8-4 HH1 WALK THIS WAY 95-3
3 6022-576 Sydney Cain, IA 31-3 EC6 THUNDERBOLT 23-1 EC2 WOODSTOCK 101-3
4 6140-534 Jace Pendarvis, IL 83-7 HH6 SUPERMAN 107-2 BOLN4 NO DEBATE 18-8
5 6020-635 The Cain Kids, IA 53-2 EC6 ITS ALL GOOD 113-1 EC6 THUNDERSTRUCK CLONE 6-5
6 6091-628 Kennedy Jaspering, MO 6-6 CVOE6 STATEMENT 18-1 BOLN5 ON POINT 38-2
7 6031-597 Pacey Cope, MO 6-3 CVOE6 STATEMENT 18-1 BOLN5 ON POINT 38-2
8 6020-582 The Cain Kids, IA 62-3 EC6 THUNDERMAN 51-5 FSF3 CLYDESDALE 12-2
9 6048-446 Max Earnhart, IN 39-5 JSE6 TRUMP CARD 118-2 JSE5 DREAM SQUASHER 37-1

BARROWS CLASS 2 Hampshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6072-404 Ashtin Guyer, IL 6-4 KORB4 ALL EYES 23-7 BOLN1 HOMEMADE 17-4
2 6019-575 Aaron Cain, IA 32-2 EC6 ITS ALL GOOD 113-1 HH4 THUNDERSTRUCK 239-2
3 6004-468 Brannt Balfanz, WI 1-1 KORB7 SELF EMPLOYMENT 41-4 EC5 RAZORS EDGE 74-1
4 6237-451 Lyle Bruns-Houx, MO 9-3 TPSP5 BELIEVE THE HYPE 69-1 BOLN4 NO DEBATE 18-8
5 6166-681 Logan Schmitz, WI 3-6 JWS6 TOMMY BOY 5-5 NBS5 TAKE ME BACK 35-3
6 6040-493 Megan Doherty, WI 11-9 KORB4 ALL EYES 23-7 NAJO5 GRUS THE GAME 12-5
7 6047-441 James Earnhart, IN 32-1 JSE6 TRUMP CARD 118-2 BOLN4 MAN AMONGST BOYS 23-3

LANDRACE

Champion Landrace Barrow & Class 1 Winner
Cole Young, Ill. |
Breeder: Kolton Olaf Knauth, Ill.
CKW7 CLOCKS TICKING x WTX4 GOT ‘EM 14-6

Reserve Champion Landrace Barrow & 2nd Class 1
Aaron Willison, Ind. |
Breeder: Kolton Olaf Knauth, Ill.
CKW7 CLOCKS TICKING x WTX4 GOT ‘EM 14-6

Champion Landrace Gilt & Class 1 Winner
Emma Coursey, Ill. |
Breeder: McGrew Showpigs, Ill.
CKW7 CLOCKS TICKING x JMG7 GREEN TOP GENERAL

Reserve Champion Landrace Gilt & 2nd Class 1
Kelsey Lindquist, Ill. |
Breeder: Mark Larson, Ill.
JMG6 SECRETS OUT 54-6 x DOVS2 BAD CAT 9-8

GILTS CLASS 1 Landrace

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6033-1 Emma Coursey, IL 17-1 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 JMG7 GREEN TOP GENERAL 34-7
2 6106-1 Kelsey Lindquist, IL 1-1 JMG6 SECRETS OUT 54-6 DOVS2 BAD CAT 9-8
3 6005-1 Jacob Batson, IL 7-5 JMG7 PADDED WALLS 8-4 LOOF5 CALL ME CRAZY 9-5
4 6042-1 Elysa Doherty, WI 1-7 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 WTX4 GOT EM 14-6
5 6093-1 Landry Marie Kaysen, IA 25-6 JMG5 EVACUATION 7-8 DOVS2 BAD CAT 9-8
6 6175-2 Charles Shawley, IA 2-3 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 MFUG6 GRUS SILVERADO 10-3
7 6093-2 Landry Marie Kaysen, IA 25-5 JMG5 EVACUATION 7-8 DOVS2 BAD CAT 9-8
8 6058-1 Kate Foglesong, IA 2-2 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 MFUG6 GRUS SILVERADO 10-3
9 6005-3 Jacob Batson, IL 39-7 PCHS6 MAYHEM 21-3 KYIK3 PSSS BLADE RUNNER 6-7
10 6124-1 Blake Melbye, MN 25-3 JMG6 SECRETS OUT 54-6 WTX4 GOT EM 14-6

BARROWS CLASS 1 Landrace

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6215-508 Cole Young, IL 42-3 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 WTX4 GOT EM 14-6
2 6209-601 Aaron Willison, IN 42-9 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 WTX4 GOT EM 14-6
3 6034-512 Christina Creager, IL 7-2 WTX4 GOT EM 14-6 KORB5 HAMMER FIST 11-1
4 6070-426 Makenna Green, IL 7-2 PCHS6 MAYHEM 21-3 WTX4 GOT EM 14-6
5 6033-583 Emma Coursey, IL 30-9 JMG6 SECRETS OUT 54-6 JMG7 GREEN TOP GENERAL 34-7
6 6044-504 Isabelle Doherty, WI 1-10 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4 WTX4 GOT EM 14-6
7 6194-559 Kayla Toenyes, IL 7-9 WTX4 GOT EM 14-6 KORB5 HAMMER FIST 11-1

YORKSHIRE

Champion Yorkshire Barrow & Class 3 Winner
Hailey Vanopdorp, Ill. |
Breeder: Jared Frueh, Ill.
SS5 HIGH COUNTRY 41-4 x RWG4 THE PROPHET 4-1

Reserve Champion Yorkshire Barrow & Class 2 Winner
Logan Schmitz, Wis. |
Breeder: Cade Fecke, Ill.
WIU5 TOTAL CONTROL x SS5 HIGH COUNTRY 41-4

Champion Yorkshire Gilt & Class 3 Winner
Bobby Batson, Ill. |
Breeder: Flach Farms, Ill.
SS5 HIGH COUNTRY 41-4 x HAF3 PANTS DOWN 18-5

Reserve Champion Yorkshire Gilt & 2nd Class 3
Gavin Branderhorst, Iowa |
Breeder: Brian Beaman & Family, Ill.
RIY6 GAINING GROUND x LFC6 ALMOST THERE 1-6

GILTS CLASS 1 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6090-1 Tommy Janssen, IA 33-3 1NPS6 BOLT 22-1 HRFD5 MAGIC TOUCH 60-12
2 6202-2 Lacie Weber, SD 4-5 NBD5 YET AGAIN 24-6 ABD2 HERE AND NOW 8-6
3 6185-1 Telyne Snover, NE 34-6 RWG4 TAKE NOTICE 159-1 RWG4 THE PROPHET 4-1
4 6013-1 Jaden Brotherton, MO 4-4 OTTN6 ELDORADO 154-6 TJB6 WHOS IN 13-4

GILTS CLASS 2 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6104-1 Donnie Leddy & Family, SD 31-5 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3 RIY4 GAIN CONTROL 87-5
2 6137-1 Alana Olsen, SD 32-10 CDNO7 PROPEL 24-5 CDO4 SURGE 294-5
3 6128-1 Hunter Moeller, IA 48-9 QSF3 SPUDDER 275-3 WJH5 ALL THE BUZZ 22-4
4 6025-1 Tanner Calmus, SD 6-1 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3 MCLF4 LVS DECIDEDLY DIFFERENT
5 6229-1 Briar Feldhaus, SD 4-10 LFC6 ALMOST THERE 1-6 JGR4 POWER UP 89-9
6 6188-1 Brianna Stockwell, MI 6-9 SDF7 HIDDEN TREASURE 1-6 DJSF6 BURIED ALIVE 5-3
7 6053-6 Elliot Erickson, IL 4-1 RSY6 AMPED UP 4-1 TBRO5 BORN TO BE 107-3
8 6106-3 Kelsey Lindquist, IL 4-9 WJH6 FLY THE W 18-1 TPSP2 POWER ON 10-1
9 6119-1 Griffin Meeker, IL 4-3 RIY6 STOCK BROKER 66-1 HH5 CHAOS 10-3
10 6220-1 Kiley Lickfelt, MN 9-7 IGF7 BIG ISLAND 2-7 LFC3 THE JOURNEY 34-8

GILTS CLASS 3 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6006-1 Bobby Batson, IL 26-7 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 HAF3 PANTS DOWN 18-5
2 6218-1 Gavin Branderhorst, IA 14-4 RIY6 GAINING GROUND 66-3 LFC6 ALMOST THERE 1-6
3 6062-1 Thomas Freking, MN 10-5 DJDS7 EPIC 2-1 WJH5 ALL THE BUZZ 22-4
4 6212-2 Evan Wynne, IL 39-6 RSY6 AMPED UP 4-1 RWG4 THE PROPHET 4-1
5 6227-2 Tate Welch, MO 27-11 HAF7 FREEDOM 21-5 TMF6 LIGHT THIS 28-8
6 6175-1 Charles Shawley, IA 81-3 CFBD7 PAW PATROL 8-3 WIU5 PUBLIC SAFETY 18-1
7 6168-1 Haley Schneider, IA 24-6 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 SS5 NEVER BACK DOWN 13-9

BARROWS CLASS 1 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6147-445 Kristen Rappold, OH 21-6 WGW6 TAKE ACTION 102-2 SADY5 WHITE BRONCO 10-1
2 6014-480 Hudson & Emery Brown, IN 14-4 CDAY6 TCG THE FIX 4-1 RNSP3 THE GODFATHER 4-6
3 6093-574 Landry Marie Kaysen, IA 39-3 CDNO7 PROPEL 24-5 LMO1 ICE AGE 8-7
4 6154-540 Eddie E Robinson, MO 26-5 OBC6 ALMOST THERE 62-3 FISC6 GAIN ACCESS 9-5
5 6193-609 Jimmy Tibbits, WI 17-3 RIY6 TANGO 56-2 DTF6 HIGH COUNTRY 52-7
6 6140-525 Jace Pendarvis, IL 32-4 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 HOL6 HAMMER TIME 9-1
7 6197-571 William Ulland, MN 16-3 RSY6 AMPED UP 4-1 CDO3 TAKE NOTICE 73-8
8 6087-546 Grace Howe, IA 69-4 QSF3 SPUDDER 275-3 TMF5 IN CHARGE 149-4
9 6196-634 Jack Ulland, MN 13-1 RRF7 EASY MONEY 22-5 LFC4 SGLD WHITE NOISE 121-8

BARROWS CLASS 2 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6166-625 Logan Schmitz, WI 87-5 WIU5 TOTAL CONTROL 23-7 SS5 HIGH COUNTRY 41-4
2 6014-479 Hudson & Emery Brown, IN 14-3 CDAY6 TCG THE FIX 4-1 RNSP3 THE GODFATHER 4-6
3 6200-556 Abbie Waddell, MO 31-12 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 RIY4 GAIN CONTROL 87-5
4 6093-585 Landry Marie Kaysen, IA 42-4 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3 RIY5 CAPITAL GAIN 72-1
5 6062-591 Thomas Freking, MN 16-2 RWG6 GAS MONEY 112-1 SDF5 LIT UP 21-6
6 6119-580 Griffin Meeker, IL 4-7 RIY6 STOCK BROKER 66-1 HH5 CHAOS 10-3
7 6296-529 Ethan Miller, MO 10-3 RIY3 HERE WE GO 87-8 TMF3 HIGH POWERED 70-9
8 6084-573 Brayden Horstman, WI 9-1 RIY6 GAINING GROUND 66-3 JALR6 SWAP MEET 20-2

BARROWS CLASS 3 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 6198-450 Hailey Vanopdorp, IL 5-1 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 RWG4 THE PROPHET 4-1
2 6222-449 Ainsley Balfanz, WI 2-3 CARI7 STOKED 30-8 BUC5 I CLOUD 11-1
3 6059-417 Ally Ford, IN 22-1 2SM7 GRUS PAY ATTENTION 18- RSY6 AMPED UP 4-1
4 6094-578 Mckinley Kaysen, IA 42-3 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3 RIY5 CAPITAL GAIN 72-1
5 6139-276 Julia Patterson, MN 5-4 RSY6 AMPED UP 4-1 LFC4 POWER 2 PLAY 114-5
6 6160-461 Hannah Rustemeyer, IL 3-3 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 BMTM6 GROUND CONTROL 3-1
7 6029-477 Sydney Chicos, MN 38-5 DBFF5 FRESH AIR 36-5 CDNO4 IN CONTROL 3-7
8 6041-496 Nathan Doherty, WI 51-3 CDNO7 PROPEL 24-5 CDNO4 IN CONTROL 3-7
9 6291-606 Eli Henke, MO 75-6 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8 1BSY5 TOUCH N GO 1-9
10 6061-472 Sam Fox, IN 12-5 WGW6 TAKE ACTION 102-2 HERB2 BRUNO 27-5

CROSSBRED

Champion Crossbred Barrow & Class 4 Winner
Ashtin Guyer, Ill.

Reserve Champion Crossbred Barrow & Class 6 Winner
Brayde Adams, Mo.

Champion Crossbred Gilt & Class 4 Winner
Tate Welch, Mo.

Reserve Champion Crossbred Gilt & 2nd Class 4
Sophia Lentfer, Neb.

GILTS CLASS 1 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6186-2 Cole Spain, IA 9-8
2 6216-2 Kyle Hughes, IA 46-3
3 6194-3 Kayla Toenyes, IL 8-6
4 6144-2 Eric Plagman, IA 23-10
5 6138-2 Isabella Patterson, MN 2-7
6 6102-2 Royse Laffey, MO 88-3

GILTS CLASS 2 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6227-4 Tate & Drew Welch, MO 6-2
2 6110-2 Marlena Long, MO 12-4
3 6161-2 Morgan Rustemeyer, IL 17-4
4 6033-2 Emma Coursey, IL 14-7
5 6232-3 Eli Henke, MO 6-1
6 6042-2 Elysa Doherty, WI 12-6
7 6217-2 Olivia Beckman, MN 31-4
8 6143-3 Sarah Phelps, IA 21-12

GILTS CLASS 3 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6008-3 Cody Birt, IA 29-3
2 6140-2 Jace Pendarvis, IL 265-10
3 6090-2 Tommy Janssen, IA 4-2
4 6167-2 Anthony Schneider, IA 8-1
5 6071-3 Ashley Gunderson, WI 1-2
6 6008-4 Cody Birt, IA 21-2
7 6109-2 Carlee Long, MO 46-2
8 6029-1 Toni & Sydney Chicos, MN 44-6
9 6195-2 Allison Troesser, MO 6-9
10 6088-2 Clayton Jans, MN 1-9
11 6095-2 Lydia Kerr, IN 13-6
12 6054-2 Lance Fagin, IN 265-10
13 6124-2 Blake Melbye, MN 44-8

GILTS CLASS 4 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6227-3 Tate & Drew Welch, MO 52-13
2 6105-2 Sophia Lentfer, NE 4-6
3 6188-3 Brianna Stockwell, MI 7-3
4 6075-4 Hudson Hansen, SD 15-4
5 6125-2 Matthew Miller, IL 19-1
6 6145-2 Emily Plagman, IA 14-3
7 6006-3 Bobby Batson, IL 10-7
8 6220-2 Kiley Lickfelt, MN 8-8
9 6168-2 Haley Schneider, IA 16-6
10 6089-2 Alenka Jans, MN 1-10
11 6044-2 Isabell Doherty, WI 120-2

BARROWS CLASS 1 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6166-620 Logan Schmitz, WI 30-1
2 6070-456 Makenna And Jace Green, IL 4-1
3 6147-444 Kristen Rappold, OH 10-2
4 6103-438 Wyatt Lane, MO 7-2
5 6054-548 Lance Fagin, IN 6-1
6 6046-599 Sean Doyle, MN 17-5
7 6067-437 Grant Goodell, WI 6-3
8 6177-621 Ian Shofner, WI 26-6
9 6031-594 Cope Kids, MO 12-4
10 6065-618 Emery Gamez, IL 3-1
11 6091-619 Kennedy Jaspering, MO 1-6

BARROWS CLASS 2 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6227-605 Tate & Drew Welch, MO 6-9
2 6193-608 Jimmy Tibbits, WI 33-1
3 6069-427 Jace Green, IL 7-10
4 6297-530 Abby Miller, MO 6-5
5 6215-506 Cole Young, IL 25-5
6 6029-476 Toni & Sydney Chicos, MN 24-4
7 6032-593 Tayler Cope, MO 19-6
8 6087-545 Grace Howe, IA 2-4
9 6066-423 Katelyn Gonzalez, WI 55-6

BARROWS CLASS 3 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6156-542 Aiden Rodning, MN 25-5
2 6191-474 Rhett Thompson, IN 25-5
3 6190-613 Spenser Sullivan, WI 92-3
4 6033-568 Emma Coursey, IL 13-4
5 6034-513 Christina Creager, IL 4-3
6 6189-611 Seth Sullivan, WI 27-3
7 6173-624 Ryan Schubert, WI 16-5
8 6101-413 Ashlyn Laffey, MO 6-4
9 6116-549 Olivia Massman, IA 30-9
10 6039-604 Gavin Deters, MO 35-1
11 6067-436 Grant Goodell, WI 9-9

BARROWS CLASS 4 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6072-412 Ashtin Guyer, IL 72-1
2 6237-453 Lyle Bruns-Houx, MO 47-1
3 6222-467 Ainsley Balfanz, WI 9-1
4 6171-626 Luke Schubert, WI 38-4
5 6140-524 Jace Pendarvis, IL 14-8
6 6011-528 Hayden Brint, IL 4-10
7 6012-455 Tanner Brittingham, IN 12-5
8 6165-430 Kate Schmidt, MN 5-2
9 6010-523 Hannah Brint, IL 10-9

BARROWS CLASS 5 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6070-491 Makenna And Jace Green, IL 4-3
2 6191-498 Rhett Thompson, IN 7-2
3 6194-554 Kayla Toenyes, IL 8-1
4 6125-410 Matthew Miller, IL 72-8
5 6213-507 Cole & Brett Young, IL 46-2
6 6038-495 Max Davis, IN 14-2
7 6207-465 Bryee Williams, MO 80-4
8 6166-616 Logan Schmitz, WI 38-10
9 6213-505 Cole & Brett Young, IL 31-1
10 6292-598 Corey Bruns, MO 100-7
11 6047-440 James Earnhart, IN 16-6

BARROWS CLASS 6 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6228-533 Brayde Adams, MO 7-6
2 6117-558 Cody Maxwell, IN 29-3
3 6232-622 Eli Henke, MO 12-1
4 6172-630 Maggie Schubert, WI 96-1
5 6191-494 Rhett Thompson, IN 27-4
6 6132-531 Alen Nielson, MN 3-4
7 6062-592 Thomas Freking, MN 15-5
8 6120-499 Alison Mehmen, IA 5-4
9 6195-587 Allison Troesser, MO 17-3

BARROWS CLASS 7 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6233-570 Miles Hannan, NE 2-5
2 6073-403 Nalaney, IL 49-14
3 6209-589 Aaron Willison, IN 9-6
4 6183-454 Vinny Smolkovich, IL 29-2
5 6004-463 Ainsley & Brannt Balfanz, WI 7-4
6 6290-596 Tiana Larson, MN 12-9
7 6112-537 Cole Luttrell, MO 273-4
8 6236-521 Leroy Porter & Trey/trevor &, MO 3-8
9 6210-435 Addison Winger, IN 12-4
10 6043-497 Aubrey Doherty, WI 43-11

BARROWS CLASS 8 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 6127-401 Hannah/holden/hayden Miller, IL 17-2
2 6126-405 Hannah/holden/hayden Miller, IL 17-1
3 6236-539 Leroy Porter & Trey/trevor &, MO 11-3
4 6198-415 Hailey Vanopdorp, IL 57-3
5 6201-409 Caleb Wamsley, IN 9-3
6 6117-557 Cody Maxwell, IN 81-1
7 6059-416 Ally Ford, IN 38-1
8 6004-448 Ainsley & Brannt Balfanz, WI 12-5
9 6224-422 Jenna Klecker, MN 59-6
10 6035-470 Taylor Crouch, IL 12-2

CONTESTS

Champion Novice Showman
Emersen Butts, Wis.

Reserve Champion Novice Showman
Morgan Crouch, Ill.

Third Novice Showman
Judd Henke, Mo.

Fourth Novice Showman
Owen Smith, Ohio

Fifth Novice Showman
Callie Mae Brink, Iowa

Sixth Novice Showman
Alyssa Moeller, Iowa

Seventh Novice Showman
McKinley Kaysen, Iowa

Eighth Novice Showman
Conner Brunk, Ohio

Ninth Novice Showman
Alana Olsen, S.D.

Tenth Novice Showman
Kate Schmidt, Minn.

Champion Junior Showman
Jaden Brotherton, Mo.

Reserve Champion Junior Showman
Lydia Kerr, Ind.

Third Junior Showman
Melanie Calmus, S.D.

Fourth Junior Showman
Morgan Rustemeyer, Ill.

Fifth Junior Showman
Tommy Janssen, Iowa

Sixth Junior Showman
Hannah Miller, Ill.

Seventh Junior Showman
Alex Nielsen, Minn.

Eighth Junior Showman
Hayden Miller, Ill.

Ninth Junior Showman
Sydney Cain, Iowa

Tenth Junior Showman
Ashley Gunderson, Wis.

Champion Intermediate Showman
Tate Welch, Mo.

Reserve Champion Intermediate Showman
Frankie Smolkovich, Ill.

Third Intermediate Showman
Emma Coursey, Ill.

Fourth Intermediate Showman
Isabelle Patterson, Minn.

Fifth Intermediate Showman
Carlee Long, Mo.

Sixth Intermediate Showman
Eli Henke, Mo.

Seventh Intermediate Showman
Seth Sullivan, Wis.

Eighth Intermediate Showman
Spencer Sullivan, Wis.

Ninth Intermediate Showman
Makenna Green, Ill.

Tenth Intermediate Showman
Isabelle Doherty, Wis.

Champion Senior Showman
Ryen Kerr, Ind.

Reserve Champion Senior Showman
Brayde Adam, Mo.

Third Senior Showman
Kayla Toenyes, Ill.

Fourth Senior Showman
Matt Miller, Ill.

Fifth Senior Showman
Kristen Rappold, Ohio

Sixth Senior Showman
Cole Spain, Iowa

Seventh Senior Showman
Marlena Long, Mo.

Eighth Senior Showman
Tayler Cope, Mo.

Ninth Senior Showman
Caleb Wamsley, Ind.

Tenth Senior Showman
Lance Fagin, Ind.

COLLEGIATE MEATS

Champion Graduate College Meats Judging Team
University of Illinois, Ill.

Champion Undergraduate College Meats Judging Team
University of Illinois, Ill.

COLLEGIATE LIVESTOCK

Champion Senior College Livestock Judging Team
Oklahoma State University, Okla.

Champion Junior College Livestock Judging Team
Illinois Central College, Ill.

View show photos at SmugMug.com

CROSS BREEDING INFO FORM

CLICK HERE

BREED
ELIGIBILITY

CLICK HERE

FEDERAL
EAR TAGS

CLICK HERE

PREMISE
I.D.

CLICK HERE

YQCA
CERTIFICATION

CLICK HERE