• The NSR office will be closed Friday, July 3 in observance of Independence Day.

NBS®JUNIOR CLASSIC

2019 Results

Champion Overall Purebred Market Hog & Champion Duroc
Wyatt Martin, Ind. | Blaine Slayton, Ind.
BEYE7 TAKING LESSONS 6-6 x ESSP6 FINAL THOUGHT 21-2

Res. Ch. Overall Purebred Market Hog & Champion Berkshire
Wyatt Martin, Ind. | Breeder: Beaman Family, Ind.
NNMS8 NON STOP 48-1 x HH6 TCG GOLD DIGGER

Champion Overall Purebred Gilt & Champion Duroc 
Nic Edwards, Iowa | Breeder: Boling Showpigs, Ind.
ABF8 38 SPECIAL 38-2 x BEYE7 TAKING LESSONS 6-6

Res. Champion Overall Purebred Gilt & Res. Champion Duroc 
Landry Mabry, Iowa | Breeder: Hirschfeld & Sons, Neb.
HRFD8 NATURE BOY 36-11 x NCG3 ATOMIC 79-12

DUROC

Champion Duroc Market Hog & Class 4 Winner 
Wyatt Martin, Ind. | Breeder: Blaine Slayton, Ind.
BEYE7 TAKING LESSONS 6-6 x ESSP6 FINAL THOUGHT 21-2

Res. Champion Duroc Market Hog & Class 1 Winner
Dylan Cain, Iowa | Breeder: Cain Kids, Iowa
CAIN8 OLD SCHOOL 4-7 x CAIN5 LAST MAN STANDING

Champion Duroc Gilt & Class 2 Winner 
Nic Edwards, Iowa | Breeder: Boling Showpigs, Ind. 
ABF8 38 SPECIAL 38-2 x BEYE7 TAKING LESSONS 6-6

Res. Champion Duroc Gilt & Class 1 Winner
Landry Mabry, Iowa | Breeder: Hirschfeld & Sons, Neb.
HRFD8 NATURE BOY 36-11 x NCG3 ATOMIC 79-12 PEDIG

GILTS CLASS 1 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1416-1 Landry & Kenton Mabry, IA 31-1 HRFD8 NATURE BOY 36-11 NCG3 ATOMIC 79-12
2 1303-1 Baloun Family, SD 24-5 KTB8 TCG UNFORGETTABLE 10-1 OAB6 STAND TALL 24-1
3 1326-1 The Cain Kids, IA 26-2 CAIN7 LESSON LEARNED 25-5 RLR4 MAN UP 15-2
4 1401-2 Clea & Kirby Kocher, KS 17-7 BEYE7 ROAD TRIP 9-5 BRCK6 HILL WAY GOOD 16-4
5 1462-1 Rourke Sisters, IA 48-8 AADH8 WHOS IN 8-4 HP6 HE IS WHAT HE IS 63-2
6 1511-1 Tate & Drew Welch, MO 17-9 BEYE7 ROAD TRIP 9-5 BRCK6 HILL WAY GOOD 16-4
7 1345-1 Cole Dusablon, IL 24-10 OAB7 NEXT CHAPTER 6-4 OAB5 PSSS KEEP CALM 3-4
9 1378-1 Gloria Hansen, MN 29-5 RYNK6 FOCUS 1-4 MEKR6 PRINCE LOUIE 3-5
10 1524-1 Trey Stewart, NE 4-6 TRES8 TCG TOP IT OFF 10-3 OAB6 STAND TALL 24-1
11 1403-2 Grant R & Sierra Koski, WI 18-4 LSNB7 BOMB SQUAD 28-6 NBD6 HOMESTEAD 6-2
12 1410-3 Kelsey Lindquist, IL 5-5 HAMI4 BARN BURNER 17-8 HRFD6 ROSS 39-5
13 1429-1 Abby Miller, MO 1-3 ROUR7 HOCUS POCUS 34-4 STKY6 RED INK 12-3

GILTS CLASS 2 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1348-1 Nic Edwards, IA 12-5 ABF8 38 SPECIAL 38-2 BEYE7 TAKING LESSONS 6-6
2 1449-1 Paityn Peterson, IA 52-8 WTX7 SI SAVVY 128-4 ESSP6 HOT COMMIDITY 39-2
3 1307-2 Sheldon View Farms, MN 1-5 ILL7 STICK THIS 6-5 HD4 KING OF OUTLAWS 80-1
4 1308-1 Schulte/beckmen/kruse, IA 17-2 KTB8 THE PROCESS 22-3 ILL7 STICK THIS 6-5
5 1486-1 Charles Shawley, IA 20-3 SDF5 MR RIGHT 60-7 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3
6 1381-1 Schulte/beckmen/kruse, IA 17-3 KTB8 THE PROCESS 22-3 ILL7 STICK THIS 6-5
7 1311-1 John Bodine & Family, IN 10-10 TRES7 FAST TRACK 19-3 ABD6 CRYIN SHAME 2-4
8 1535-1 Perry Genetics, MO 2-3 CJCD7 SGLD FRESH COAT 12-1 NBRP5 HES THE ONE 15-6
9 1374-1 Avery Hankins, IN 10-9 TRES7 FAST TRACK 19-3 ABD6 CRYIN SHAME 2-4
10 1361-2 Alex & Sam Fox, IN 18-2 ESSP7 SMASH 12-2 BEYE5 FRANCHISE 9-2
11 1335-2 Kynna & Kynli Crawford, KS 21-3 MDXD8 BEHIND THE SCENES 4-3 NBRP6 TOTAL CONVICTION 2-2
12 1301-1 Ashton Anderson &, IN 16-7 TRES7 GRUS HIGH CLASS 27-3 RYNK6 GRUS SOUTHERN KNIGHT 27-
13 1434-1 Hunter Moeller & Alyssa, IA 1-4 ESSP7 STEEL POST 4-8 SDF6 ONWARD 46-3
14 1435-1 Hunter Moeller & Alyssa, IA 1-1 ESSP7 STEEL POST 4-8 SDF6 ONWARD 46-3

GILTS CLASS 3 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1324-1 The Cain Kids, IA 11-1 CAIN8 OLD SCHOOL 4-7 CAIN4 SLATS 1-3
2 1390-1 Kyle Hughes, IA 30-9 KTB8 THE PROCESS 22-3 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3
3 1356-1 Peighton Ford & Lane Norman, IA 4-8 JTSG8 JIMMY T 14-3 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3
4 1398-1 Colton/chase/colbe Kendrick, MO 10-6 CAIN8 AMAZING 15-4 CAIN4 SLATS 1-3
5 1379-1 Hudson L Hansen, SD 1-3 CDO8 STANDS PROUD 21-3 STN6 FULL COUNT 3-2
6 1377-2 Gage Hansen, SD 1-2 CDO8 STANDS PROUD 21-3 STN6 FULL COUNT 3-2
7 1484-1 Tyler & Charlie Shafer, IA 29-6 KTB8 THE PROCESS 22-3 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3
8 1318-2 Jaden Brotherton, MO 2-5 ROUR7 HOCUS POCUS 34-4 ESSP4 HONEYMOON 12-1
9 1467-1 Schaefer Family Farms, MN 22-8 OAB6 STAND TALL 24-1 OAB4 WONT STOP 8-2

GILTS CLASS 4 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1359-1 Mason & Rhett Forkner, MO 23-4 WTX7 SI SAVVY 128-4 RYNK5 PAINTED RED 1-5
2 1417-1 Sam Malcolm & Family, IN 2-4 RWWF6 ATTENTION 37-1 NBRP5 NEW DIRECTION 15-3
3 1407-1 Sophia & Olivia Lentfer, NE 27-3 DBLB8 ZEUS 4-6 NWEI3 ICONIC 13-5
4 1357-1 Preston & Peighton Ford, IA 30-3 DWRR7 LOST IDENTITY 8-9 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3
5 1318-1 Jaden Brotherton, MO 1-8 RYNK7 ALL KNIGHT LONG 5-2 BNMW5 YETI 2-2
6 1510-2 Tate & Drew Welch, MO 23-9 WTX7 SI SAVVY 128-4 RYNK5 PAINTED RED 1-5
7 1475-1 Anthony Schneider, IA 3-9 CAIN7 LESSON LEARNED 25-5 DTF7 BLOCKED CALLER 56-2
8 1431-2 Hannah/holden/hayden Miller, IL 10-8 OAB6 STAND TALL 24-1 BEYE7 TAKING LESSONS 6-6
9 1409-1 Kiley Lickfelt, MN 1-1 GLSP7 TCG STOP THE BURN 5-1 DCM6 DIRTY GRANDPA 8-1

BARROWS CLASS 1 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
2 1460-21 Peyton & Kamryn Rinkenberger, IL 38-3 LOGF8 SUNSHINE 12-3 BEYE5 BACKROAD 54-3
3 1327-21 The Cain Kids, IA 20-9 CAIN8 OLD SCHOOL 4-7 TBRO7 MEGA HOUND 2-5
4 1427-22 Madison Melms, WI 20-4 LSNB7 WATCH THIS 43-1 RZN5 FIRE AWAY 20-7
5 1478-21 Ryan & Maggie Shubert, WI 13-3 WTX7 SOAP ON A ROPE 112-1 NBRP5 NEW DIRECTION 15-3
6 1413-21 Carlee & Marlena Long, MO 13-1 OAB8 EL MAGO 13-2 TSAF7 SOLID GROUND 2-1
7 1453-21 Kristen Rappold, OH 2-6 RYNK7 ALL KNIGHT LONG 5-2 HERB6 PARTNER IN CRIME 7-2
8 1358-21 Mason & Rhett Forkner, MO 39-4 WTX7 SI SAVVY 128-4 HAT5 HILL ALL GOOD 16-3
9 1403-22 Grant R & Sierra Koski, WI 21-4 LSNB7 WATCH THIS 43-1 RGFD6 BELIEVE IN ME 53-3
10 1430-23 Abby & Ethan Miller, MO 2-6 CJCD7 SGLD FRESH COAT 12-1 NBRP5 HES THE ONE 15-6
11 1428-21 Preston Miles Family, SD 11-4 JMG8 YELLOWSTONE 15-1 ILL6 TCG BOHANNON 13-5
12 1409-21 Kiley Lickfelt, MN 4-11 DCM6 STEEL PIPE 50-3 RYNK5 PAINTED RED 1-5

BARROWS CLASS 2 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1317-21 Tanner Brittingham, IN 7-3 DWRR7 LOST IDENTITY 8-9 KTB7 SECOND 2 NONE 9-3
2 1525-22 The Cain Kids, IA 21-6 CAIN8 OLD SCHOOL 4-7 CAIN5 LAST MAN STANDING 3-1
3 1421-22 Wyatt Martin, IN 11-4 STN6 IM THE ONE 3-1 BEYE7 LESSON PLAN 8-1
4 1343-21 Tyler Drach, IL 18-2 HRFD7 GRUS VENGEANCE 77-13 KTB6 WATCH N LEARN 6-3
5 1403-21 Grant R & Sierra Koski, WI 20-5 LSNB7 WATCH THIS 43-1 RZN5 FIRE AWAY 20-7
6 1389-23 Davis &/or Preston Howell, IL 16-2 OAB8 THE LAST ONE 13-3 OAB6 STAND TALL 24-1
7 1429 Abby Miller, MO 2-8 CJCD7 SGLD FRESH COAT 12-1 NBRP5 HES THE ONE 15-6
8 1480-21 Luke, Ryan, & Maggie Schubert, WI 54-1 ABF7 LAST DROP 69-3 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3
9 1534-21 Brandi Mcallister, MN 13-5 CNS7 ALL IN ONE 1-2 HD6 TURNAROUND 24-5

BARROWS CLASS 3 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1426-21 Alison/jackson/anna Mehmen, IA 1-5 HRFD7 GRUS FOREFRONT 61-4 NBRP5 CLASS ACT 15-8
2 1519-22 Evan Wynne, IL 23-9 HRFD6 OUT WITH A BANG 2-14 JRSP6 JASPER 69-1
3 1515-21 Addison Winger, IN 67-3 KTB8 TCG UNFORGETTABLE 10-1 NWEI4 GENERATOR 15-10
4 1388-22 Davis &/or Preston Howell, IL 14-4 NBS7 JUSTIFY 53-2 BEYE7 LESSON PLAN 8-1
5 1466-22 Schaefer Family Farms, MN 36-1 AADH8 WHOS IN 8-4 NWEI3 IMPECCABLE 90-9
6 1427-21 Madison Melms, WI 21-7 LSNB7 WATCH THIS 43-1 RGFD6 BELIEVE IN ME 53-3
7 1400-21 Montana Klahn, WI 33-4 2BFI7 CLASSIFIED 52-1 KTB7 SECOND 2 NONE 9-3
9 1461-21 , 35-2 SDF5 HES THE LIGHT 60-6 KTB6 WATCH N LEARN 6-3

BARROWS CLASS 4 Duroc

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1421-21 Wyatt Martin, IN 19-1 BEYE7 TAKING LESSONS 6-6 ESSP6 FINAL THOUGHT 21-2
2 1348-22 Nic Edwards, IA 47-3 LSNB8 4 POINT 0 24-1 RWG8 FULL SHIFT 145-1
3 1511-21 Tate & Drew Welch, MO 19-1 OAB6 STAND TALL 24-1 LSNB6 FEEL THE BURN 36-3
4 1502-21 Rhett Thompson, IN 7-2 DWRR7 LOST IDENTITY 8-9 KTB7 SECOND 2 NONE 9-3
5 1431-22 Hannah/holden/hayden Miller, IL 17-3 BEYE7 ROAD TRIP 9-5 BRCK6 HILL WAY GOOD 16-4
6 1342-21 Tyler & Ellie Drach, IL 29-1 LOGF8 SUNSHINE 12-3 NBRP5 TWISTER 27-2
7 1402-21 Clea & Kirby Kocher, KS 11-1 OAB7 NEXT CHAPTER 6-4 KTB6 NO RULES 4-4
8 1513-22 Brylee Williams, MO 314-1 DPF6 CREED 40-2 ESSP6 BRAKE LIGHTS 21-3
9 1306-21 Tiana Larson-barrett, MN 8-5 ESSP7 STEEL POST 4-8 DCM6 CASH RENT 34-6

HAMPSHIRE

Champion Hampshire Market Hog & Class 1 Winner
Judd Henke, Mo. | Breeder: Judd Henke, Mo.
DFH8 DAY BY DAY 4-1 x EC6 THUNDERSTRUCK CLONE

Res. Champion Hampshire Market Hog & 2nd Class 1
Payton Strange, Ind. | Breeder: Kent Brattain & Family, Ind.
RMF8 GRAND ENTRANCE 9-4 x JGR5 LETHAL 58-7

Champion Hampshire Gilt & Class 1 Winner 
Maddie Fugate, Ill. | Breeder: Cade Fecke, Ill.
JLM7 IGNITION 1-1 x JLM3 CARRY ON 21-1

Res. Champion Hampshire Gilt & 2nd Class 1 
Sydney Cain, Iowa | Breeder: The Cain Kids, Iowa
EC7 BOLT ACTION 58-2 x FSF3 CLYDESDALE 12-2

GILTS CLASS 1 Hampshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1363-1 Maddie Fugate, IL 70-4 JLM7 IGNITION 1-1 JLM3 CARRY ON 21-1
2 1327-1 Sydney Cain, IA 23-7 EC7 BOLT ACTION 58-2 FSF3 CLYDESDALE 12-2
3 1405-1 Wyatt Lane, IL 4-4 JKK5 ZERO TOLERANCE 24-4 BOLN4 NO DEBATE 18-8
4 1305-2 Kayla Barker, OH 3-5 JL7 BIG STRIDE 20-7 HH6 CLICK 285 285-1
5 1420-1 Casey Martin, IL 83-2 GMW7 OPEN BAR 11-7 BOLN5 LAST CALL 10-4
6 1346-1 James Earnhart, IN 47-11 JSE8 DIRTY DEALER 14-1 JSE6 TRUMP CARD 118-2
7 1487-2 Shae Shoemaker, IL 10-3 RMF8 GRAND ENTRANCE 9-4 RMF6 GAME OVER 18-5
8 1447-1 Jace Pendarvis, IL 5-3 VCH7 COMING HOME 9-2 BOLN1 HOMEMADE 17-4
9 1527-1 Hadley Corbin, MO 1-6 EC6 STUGOTS 31-2 FSF3 CLYDESDALE 12-2
10 1451-1 Ds&k Farms The Preston Girls, IL 6-6 1EAS7 SIMPLE 1-7 TPSP5 BELIEVE THE HYPE 69-1

BARROWS CLASS 1 Hampshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1382-21 Judd Henke, MO 9-2 DFH8 DAY BY DAY 4-1 EC6 THUNDERSTRUCK CLONE 6-2
2 1498-21 Payton Strange, IN 19-1 RMF8 GRAND ENTRANCE 9-4 JGR5 LETHAL 58-7
3 1471-21 Aubree Schmidt, MN 6-6 NAJO8 GRUS SHOCK THE WORLD KORB4 ALL EYES 23-7
4 1447-21 Jace Pendarvis, IL 5-2 VCH7 COMING HOME 9-2 BOLN1 HOMEMADE 17-4
5 1347-21 Max Earnhart, IN 39-5 JSE8 DIRTY DEALER 14-1 JSE6 TRUMP CARD 118-2
6 1515-22 Addison Winger, IN 8-1 AAHH7 RESCUED 14-2 DPK3 BELIEVE IT 36-4
7 1393-22 Kelly Jones, IL 15-5 DPF8 MAJOR LEAGUE 8-4 ARTD5 RENEGADE 6-2
8 1479-21 Maggie Schubert, WI 26-1 WALK8 TCG KEEP AWAY 17-8 GMW3 FLAT BILL 1-3
9 1325-21 Austin Cain, IA 56-1 EC8 EC GOOD TO GO 27-1 FSF3 CLYDESDALE 12-2
11 1392-21 Clayton Jennings, MO 71-5 IGJG7 SET THE STYLE 31-1 JLM3 CARRY ON 21-1
12 1520-21 Remington L York, IN 54-1 CODS7 GRUS RAISE THE BAR 9- GRUS2 GRUS COUNTRY CLUB 18-3

LANDRACE

Champion Landrace Market Hog & Class 1 Winner 
Sam Fox, Ind. | Breeder: Carson Page, Ga.
KORB6 HAMMER DOWN 22-1 x WTX4 GOT ‘EM 14-6

Res. Champion Landrace Market Hog & 2nd Class 1
Cole Young, Ill. | Breeder: Clint Thayer, Ind.
OTTN8 ORGANIZED CHAOS x DOVS2 BAD CAT 9-8

Champion Landrace Gilt & Class 1 Winner
Jace Pendarvis, Ill. | Breeder: McGrew Showpigs, Ill.
SAMS7 CLOCKWORK 11-10 x KORB2 REVOLUTION 12-2

Res. Champion Landrace Gilt & 2nd Class 1 
Kate Foglesong, Iowa | Breeder: Charles Shawley, Iowa
CLAU7 TKO 15-2 x CNTM6 HE’S GOT IT 7-12

GILTS CLASS 1 Landrace

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1447-2 Jace Pendarvis, IL 18-7 SAMS7 CLOCKWORK 11-10 KORB2 REVOLUTION 12-2
2 1355-1 Kate Foglesong, IA 2-4 CLAU7 TKO 15-2 CNTM6 HES GOT IT 7-12
3 1383-1 Cameron Hille, IN 2-4 CSV8 FINALLY 21-6 WTX4 GOT EM 14-6
4 1394-1 Landry Marie Kaysen, IA 6-4 CSV8 FINALLY 21-6 WALK6 I GOT IT 8-5
5 1487-1 Shae Shoemaker, IL 29-4 JMG6 SECRETS OUT 54-6 WTX4 GOT EM 14-6
6 1333-1 Emma Coursey, IL 18-1 SAMS7 CLOCKWORK 11-10 KORB2 REVOLUTION 12-2
7 1314-1 Sadie Jean Brink, IA 13-13 JMG6 SECRETS OUT 54-6 KORB5 HAMMER FIST 11-1
8 1523-1 Grant Linville, IN 2-8 KOLT7 GRUS CERTIFIED 8-1 MFUG6 GRUS SILVERADO 10-3

BARROWS CLASS 1 Landrace

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1361-21 Sam Fox, IN 2-5 KORB6 HAMMER DOWN 22-1 WTX4 GOT EM 14-6
2 1522-21 Cole Young, IL 6-3 OTTN8 ORGANIZED CHAOS 89-4 DOVS2 BAD CAT 9-8
3 1502-22 Rhett Thompson, IN 21-1 JMG7 GRUS HIT ME HARD 33-7 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4
4 1432-23 Hayden Miller, IL 18-9 SAMS7 CLOCKWORK 11-10 KORB2 REVOLUTION 12-2
5 1333-22 Emma Coursey, IL 18-10 SAMS7 CLOCKWORK 11-10 KORB2 REVOLUTION 12-2
6 1503-22 Allison Troesser, MO 44-5 KOLT7 OVERTIME 1-2 CKW7 CLOCKS TICKING 1-4
7 1487-21 Shae Shoemaker, IL 28-6 JMG6 SECRETS OUT 54-6 WTX4 GOT EM 14-6
8 1388-21 Davis Howell, IL 3-3 MFUG8 SMOKE EM 5-1 WTX4 GOT EM 14-6

YORKSHIRE

Champion Yorkshire Market Hog & Class 1 Winner 
Kristen Rappold, Ohio | Breeder: Rhylee Eichhon, Ohio
JRS8 STEP BY STEP 15-1 x SADY5 WHITE BRONCO 10-1

Res. Champion Yorkshire Market Hog & Class 2 Winner
Emma Coursey, Ill. | Breeder: Sanders Showpigs, Ill.
LLAY7 DOMINATOR 10-1 x KORB7 LEAPS AND BOUNDS

Champion Yorkshire Gilt & Class 3 Winner 
Maddie Fugate, Ill. | Breeder: Cade Fecke, Ill.
WIU5 TOTAL CONTROL 23-7 x SS5 HIGH COUNTRY 41-4

Res. Champion Yorkshire Gilt & 2nd Class 3 
Alana Olsen, S.D. | Breeder: Olsen Yorks, S.D.
LLAY7 DOMINATOR 10-1 x CDO7 BRENDA 261-2

GILTS CLASS 1 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1463-1 Cuyler Rourke, IA 40-3 ILL8 BIG STICK 5-1 OTTN6 ELDORADO 154-6
2 1395-1 Mckinley Kaysen, IA 38-3 DPF7 SHINE ON 37-10 LUPI5 TORPEDO LOMBARDI 24-2
4 1323-1 Bailey Bunting, IL 6-2 DPF7 SHINE ON 37-10 LFC6 ALMOST THERE 1-6
4 1406-1 Korbin Leddy, SD 33-1 CDO7 LOOKOUT 85-10 WIU6 SHOWOFF 33-6
5 1401-1 Clea Kocher, KS 30-8 WINC7 DIVERGENT 5-7 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8
6 1377-1 Gage Hansen, SD 5-7 LBCX7 IRRESISTABLE 6-1 RIY6 STOCK BROKER 66-1
7 1351-1 Briar Feldhaus, SD 5-1 LBCX7 IRRESISTABLE 6-1 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3
8 1436-1 Hunter Moeller & Alyssa, IA 3-5 WJH7 HIRED HELP 72-3 QSF3 SPUDDER 275-3

GILTS CLASS 2 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1417-2 Sam Malcolm & Family, IN 5-6 RIY7 PUMPED UP 13-4 RNSP3 THE GODFATHER 4-6
2 1461-1 Risius Family, MN 25-7 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 LFC4 ZONED IN 126-6
3 1329-2 Tanner & Carter Calmus, SD 1-8 CDAY5 SIT TIGHT 16-12 RIY4 GAIN CONTROL 87-5
4 1502-1 Rhett Thompson, IN 2-5 SNKP7 HOTWIRED 19-3 RWG4 THE PROPHET 4-1
5 1375-1 Bryn Hannan, NE 7-1 CDNO7 BUILT FOR THIS 2-7 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8
6 1353-1 Natalie Feldman, IA 29-4 JRS8 LEAP OF FAITH 36-1 DJDS2 SKULL 7-2
7 1403-1 Grant R & Sierra Koski, WI 7-1 HSO5 WHITE ICE 30-6 HSO5 FIRE WALL 250-5

GILTS CLASS 3 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1363-2 Maddie Fugate, IL 37-4 WIU5 TOTAL CONTROL 23-7 SS5 HIGH COUNTRY 41-4
3 1387-1 Ryan Holmen, MN 16-8 SNKP7 HOTWIRED 19-3 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8
4 1459-1 Hollynn Rieck, 1-3 HTFS7 BUZZ SAW 9-5 JRS5 NOT EVEN CLOSE 9-11
5 1486-2 Charles Shawley, IA 1-4 HTFS7 BUZZ SAW 9-5 JRS5 NOT EVEN CLOSE 9-11
6 1332-1 Sydney Chicos, MN 85-7 LLAY7 DOMINATOR 10-1 RIY5 BACKTRACK 59-2
7 1497-2 Mason Stone, IL 1-5 CDNO7 PROPEL 24-5 RWG4 THE PROPHET 4-1

BARROWS CLASS 1 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1453-22 Kristen Rappold, OH 15-3 JRS8 STEP BY STEP 15-1 SADY5 WHITE BRONCO 10-1
2 1340-21 Nathan Doherty, WI 69-9 SS7 PLAY IT AGAIN 32-5 SS6 HIGH COUNTRY 233-2
3 1473-21 Lacey Schmitz, ND 12-10 CDO7 LOOKOUT 85-10 FNKA4 PROVEN JOURNEY 1-3
4 1317-22 Tanner Brittingham, IN 38-1 ONAN7 FOOT WORKS 1-6 ABD6 CAT CALL 8-3
5 1403-23 Grant R & Sierra Koski, WI 7-4 HSO5 WHITE ICE 30-6 HSO5 FIRE WALL 250-5
6 1503-21 Allison Troesser, MO 315-1 CDAY7 TCG NOVOCAIN 12-7 HH5 CHAOS 10-3
7 1404-21 Kolin & Kasey Krauskopf, IA 72-2 RWG7 TOTAL ECLIPSE 125-3 HRFD6 ALI 67-12
8 1434-21 Alyssa Moeller, IA 3-4 WJH7 HIRED HELP 72-3 QSF3 SPUDDER 275-3
9 1540-21 Brody Hackman, IA 66-1 RWG7 TOTAL ECLIPSE 125-3 WJH5 BUZZARD BILLY 53-3
10 1436-21 Hunter Moeller & Alyssa, IA 3-1 WJH7 HIRED HELP 72-3 QSF3 SPUDDER 275-3

BARROWS CLASS 2 Yorkshire

Place Lot No. Exhibitor EN Sire Dam's Sire
1 1333-21 Emma Coursey, IL 23-5 LLAY7 DOMINATOR 10-1 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8
2 1302-21 Ainsley Balfanz, WI 9-6 RSY6 AMPED UP 4-1 TBRO4 YET AGAIN 7-2
3 1417-21 Sam Malcolm & Family, IN 5-4 RIY7 PUMPED UP 13-4 RNSP3 THE GODFATHER 4-6
4 1421-24 Wyatt Martin, IN 4-2 CDAY5 SIT TIGHT 16-12 KORB7 LEAPS AND BOUNDS 12-8
5 1323-21 Bailey Bunting, IL 6-10 DPF7 SHINE ON 37-10 LFC6 ALMOST THERE 1-6
6 1319-23 Hudson Brown, IN 10-4 SS5 HIGH COUNTRY 41-4 RIY3 RICOCHET 32-4
7 1440-21 Alex Nielsen, MN 7-9 TMF8 SHOW BIZ 66-1 RIY5 CAPITAL GAIN 72-1
8 1332-21 Sydney Chicos, MN 48-1 KFUR7 GOLDEN BEAR 2-11 RWG6 GAS MONEY 112-1
9 1504-21 Hailey Vanopdorp, IL 6-2 RIY7 PUMPED UP 13-4 SS5 HIGH COUNTRY 41-4
10 1530-21 Camryn Reuter, MN 48-3 KFUR7 GOLDEN BEAR 2-11 RWG6 GAS MONEY 112-1
11 1508-21 Bryce Wade, MO 8-2 ILL8 BIG STICK 5-1 RIY3 RICOCHET 32-4
12 1466-21 Schaefer Family Farms, MN 7-6 RSY6 AMPED UP 4-1 HFGI5 UNTOUCHABLE 53-3

CROSSBRED

Champion Crossbred Market Hog & Class 8 Winner
Brannt Balfanz

Res. Champion Crossbred Market Hog & Class 7 Winner
Evan Wynne

Champion Crossbred Gilt & Class 2 Winner 
Wyatt Martin, Ind.

Res. Champion Crossbred Gilt & Class 3 Winner 
Nic Edwards, Iowa

GILTS CLASS 1 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1511-4 Tate Welch, 80-5
2 1467-2 Schaefer Family Farms, MN 3-5
3 1432-3 Hayden Miller, 83-10
4 1492-2 Kailey Smith, 11-6
5 1318-3 Jaden Brotherton, MO 27-11
6 1476-2 Lily Schneider, PA 11-4
7 1390-2 Kyle Hughes, IA 45-9
8 1362-2 Sadie Fredricks, 1-2
9 1315-2 Hannah Brint, 16-4
10 1435-2 Hunter Moeller & Alyssa, IA 2-1

GILTS CLASS 2 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1421-2 Wyatt Martin, IN 12-4
2 1487-3 Shae Shoemaker, IL 29-1
3 1416-2 Landry & Kenton Mabry, IA 72-7
4 1380-1 Addy Henke, 20-7
5 1414-2 Marlena Long, 10-7
6 1387-2 Ryan Holmen, 5-7
7 1511-3 Tate Welch, 50-8
9 1413-2 Cadee Long, 2-7
10 1398-2 Colton/chase/colbe Kendrick, MO 2-7
11 1447-4 Jace Pendarvis, 1-5
12 1459-2 Hollynn Rieck, IA 15-1
12 1475-2 Anthony Schneider, IA 4-2
13 1319-2 Hudson Brown, 6-8
15 1507-2 Baylee Wade, 7-7
16 1307-3 Grayden Beckman, 6-2

GILTS CLASS 3 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1348-2 Nic Edwards, 18-5
2 1381-2 Cooper Schulte, 13-2
3 1464-22 Delaney Runner, 28-3
4 1431-3 Hannah Miller, 11-8
5 1462-3 Rourke Sisters, IA 21-10
6 1333-3 Emma Corsey, 10-7
7 1375-2 Bryn Hannah, 13-5
9 1353-2 Natalie Feldman, IA 10-1
10 1397-2 Chase Kendrick, TX 3-2
11 1405-2 Wyatt Lane, 5-1
12 1301-2 Ashton Anderson, 2-4

GILTS CLASS 4 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1418-2 Kinzie Manson, 11-7
2 1563-2 Eli Henke, 4-7
3 1312-3 Hattie Bradford, 29-9
4 1383-2 Cameron Hille, 10-5
5 1524-2 Trey Stewart, 8-8
6 1355-2 Cali & Kate Foglesong, IA 10-9
7 1332-2 Sydney Chicos, MN 24-3
8 1447-3 Jace Pendarvis, 10-4
9 1308-1 Olivia Beckman, 82-7
10 1345-2 Cale Dusablon, 2-1

BARROWS CLASS 1 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1503-23 Allison Troesser, 20-1
2 1480-21 Ryan Schubert, 92-2
3 1453-23 Kristin Rappold, 9-5
4 1509-22 Abby Weber, 31-10
5 1337-22 Eliza Divis, NE 72-9
7 1490-22 Alex Smith, OK 6-1
8 1344-22 Travis Durst, 4-1
9 1427-24 Madison Melms, 62-4
10 1532-22 Mya Garmen, 1-1
10 1340-22 Nathan & Megan Doherty, WI 13-14

BARROWS CLASS 2 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1405-22 Wyatt Lane, 6-6
2 1515-24 Addison Winger, IN 4-7
3 1371-22 Makenna Green, IN 76-5
4 1533-24 Wyatt Garman, 1-7
5 1530-22 Camryn Reuter, 20-5
6 1333-24 Emma Corsey, 8-1
7 1487-22 Shae Shoemaker, IL 19-6
8 1396-22 Eryka Keeney, 5-5
9 1437-22 Carter Newton, 10-1
10 1335-22 Kynna Crawford, 6-13

BARROWS CLASS 3 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1533-23 Wyatt Garman, 1-2
3 1431-23 Hannah Miller, 23-2
4 1370-22 Gavin Graper, 18-9
5 1478-22 Luke Shubert, 12-3
6 1499-22 Seth Sullivan, 10-4
7 1461-21 Ryan Risius, 26-5
8 1440-22 Alex Nielson, 5-7
9 1501-21 Emma Syverson, 75-10
10 1502-24 Rhett Thompson,  

BARROWS CLASS 4 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1474-22 Logan Schmitz, 12-3
2 1471-22 Aubree Schmidt, 5-3
3 1412-23 Bryce Long, 65-6
4 1498-22 Payton Strange, 25-1
5 1412-24 Bryce Long, 50-7
6 1439-21 McKenna Newton, 25-2
7 1388-24 Davis Howell, 22-4
8 1453-24 Kristin Rappold,  
9 1479-22 Maggoe Schubert, 94-8
10 1427-23 Madison Melms,  

BARROWS CLASS 5 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1504-22 Hailey Vanopdorp, 3-3
2 1515-23 Addison Winger, IN 9-8
3 1500-22 Spencer Sullivan, 78-5
4 1503-24 Allison Troesser, 14-5
5 1367-22 Eric Gonzales,  
6 1461-24 Ryan Risius, 76-89
7 1508-22 Bryce Wade, 42-7
8 1511-22 Tate Welch, 5-1
9 1391-22 Callie Jennings, OH 22-2
10 1521-22 Brett Young, OK 21-6
11 1525-22 Jenna Klecker, 4-4
12 1332-22 Sydney Chicos, MN 47-9

BARROWS CLASS 6 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1400-23 Montanna Kahn, 89-4
2 1522-23 Cole Young, 3-6
3 1433-22 Ivan Miller, 18-4
4 1414-22 Marlena Long, 2-9
5 1358-22 Mason Forkner, 10-6
6 1400-24 Montanna Kahn, 49-8
7 1529-22 Sydney Risius, 15-6
8 1413-22 Cadee Long, 1-10
9 1463-23 Cuyler Rourke, 11-5

BARROWS CLASS 7 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1519-23 Evan Wynne, 23-7
2 1460-22 Peyton Rinkenberger, 69-1
4 1473-22 Lacey Schmitz, 10-7
5 1494-23 Ty Smith, OK 13-3
6 1488-22 Ian Shofner, 2-7
7 1447-22 Jace Pendarvis, 4-6
8 1513-23 Brylee Williams, 31-9
9 1513-24 Brylee Williams, 33-7
10 1360-22 Alex Foy, 18-1
11 1316-22 Hayden Brint, 13-3

BARROWS CLASS 8 Crossbred

Place Lot No. Exhibitor EN
1 1302-22 BRannt Balfanz, 2-11
2 1421-25 Wyatt Martin, IN 23-2
3 1333-23 Emma Corsey, 8-2
4 1343-22 Tyler Drach, 14-2
5 1424-22 Allison Mehmen, 52-11
6 1347-22 Max Earnhart, 30-1
7 1419-22 Steiger Manson, 31-5
8 1502-23 Rhett Thompson, 247-8
9 1346-27 James Earnhart, 13-1

CONTESTS

Champion Novice Showman
Samantha Durst, Ohio

Res. Champion Novice Showman
Landry Mabry, Iowa

Third Novice Showman
Owen Smith, Ohio

Fourth Novice Showman
Allison Brunk, Ohio

Fifth Novice Showman
McKinley Kaysen, Iowa

Sixth Novice Showman 
Hadley Corbin

Seventh Novice Showman
Raylan Smith, Ill.

Eighth Novice Showman 
Hudson Hansen, S.D.

Ninth Novice Showman
Preston Howell, Ill.

Champion Junior Showman 
Melanie Calmus, S.D.

Res. Champion Junior Showman 
Hollynn Rieck, Iowa

Third Junior Showman
Hannah Miller, Ill.

Fourth Junior Showman 
Olivia Vorpagel, Minn.

Fifth Junior Showman 
Bailey Bunting, Ill.

Sixth Junior Showman 
Tyler Shafer, Iowa

Seventh Junior Showman
Callie Jennings, Mo.

Eighth Junior Showman
Kinze Manson, Iowa

Ninth Junior Showman 
Addy Henke, Mo.

Tenth Junior Showman 
Cuyler Rourke, Iowa

Champion Intermediate Showman
Carlee Long, Mo.

Res. Champion Intermediate Showman 
Tate Welch, Mo.

Third Intermediate Showman 
Delaney Runner, Iowa

Fourth Intermediate Showman
Jaden Brotherton, Mo.

Fifth Intermediate Showman 
Kynna Crawford, Kan.

Sixth Intermediate Showman 
Reagan Gibson, Iowa

Seventh Intermediate Showman 
Ryan Holmen, Minn.

Eighth Intermediate Showman
Colton Kendrick, Mo.

Ninth Intermediate Showman 
Colby Rourke, Iowa

Tenth Intermediate Showman 
Carter Newton, Wis.

Champion Senior Showman
Travis Durst, Ohio

Res. Champion Senior Showman
Micah Malcolm, Ind.

Third Senior Showman 
Tayler Cope

Fourth Senior Showman
Marlena Long, Ill.

Fifth Senior Showman
Kristen Rappold, Ohio

Sixth Senior Showman 
Tanner Brittingham, Ind.

Seventh Senior Showman
Eryka Keeney, Ill.

Eighth Senior Showman 
Tyler Drach, Ill.

Ninth Senior Showman 
Lacey Schmitz, N.D.

Tenth Senior Showman
Tommy Lindstrom, Minn.

Full results can be found here
View show photos at SmugMug.com

CROSS BREEDING INFO FORM

CLICK HERE

BREED
ELIGIBILITY

CLICK HERE

FEDERAL
EAR TAGS

CLICK HERE

PREMISE
I.D.

CLICK HERE

YQCA
CERTIFICATION

CLICK HERE